2024. Március 29. péntek
Egy friss kutatás szerint a stressz képes táplálni a rákot, méghozzá oly módon, hogy egy bizonyos gént működésbe léptet, melynek hatására a betegség szétterjed a szervezetben.

A stresszt már korábban is összekapcsolták egyes ráktípusok – például a mell- és a prosztatarák – kialakulásával, ám az okok idáig ismeretlenek voltak. Az Ohio Állami Egyetem kutatói azonban most azt állítják, hogy a stresszre leadott válaszként testünk az ATF3 nevű gén működésbe léptetésével képes magunk ellen fordítani a rákot. Ez a váratlan felfedezés akár olyan gyógyszerek kifejlesztéséhez is vezethet, melyek a fehérjék megcélzásával gátolják meg a tumorokat abban, hogy átterjednek más szervekre is, és ezáltal halált okozzanak. Normális esetben a jóindulatú sejtek öngyilkosságot követnek el, ha úgy érzik, visszavonhatatlanul károsodtak, a rákos sejtek azonban valahogy ráveszik az immunrendszernek a tumorhoz csatlakozó sejtjeit arra, hogy az ATF3 működésbe lépjen, ez a gén pedig segíti az immunsejteket abban, hogy szabálytalanul viselkedjenek, és menekülő utat nyissanak a ráknak a test többi része felé.

Amint azt Tsonwin Hai professzor kifejtette, ha a testünk nem segíti a rákos sejteket, akkor azok nem tudnak olyan nagymértékben elterjedni, a stressz azonban nagyon káros szerepet játszik ebben a folyamatban. A szakember közel 300 mellrákos betegnél figyelte meg az ATF3 káros hatását, egereken végzett kísérletek során pedig bebizonyosodott, hogy azokban a rágcsálókban, melyekből hiányzott ez a gén, a melltumor-sejtek kevésbé tudtak elterjedni a tüdő irányába. Amint arról a professzor beszámolt, ha szervezetünk egyensúlyban van, nincs gond, ám ha stresszes helyzet jön létre, az immunrendszer átalakul, és ahelyett, hogy megvédene, támadásba kezd. A Journal of Clinical Investigation című lapban közzétett tanulmány arról is beszámol, hogy ez a stressz-gén egy nap akár egy olyan gyógyszer kifejlesztéséhez nyújthat segítséget, mellyel megakadályozható a rák továbbterjedése. Eközben a Blood című folyóiratban közzétett kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy egereken végzett kísérletek alapján úgy tűnik, a kalória-bevitel csökkentésével szintén javítani lehet a rák túlélési esélyeit, ha ugyanis kevesebbet eszünk, akkor a sejtek is kevesebb tápanyaghoz jutnak, lelassul az anyagcsere, és így többek között a rákhoz kapcsolódó fehérje működése is korlátozódik.


Forrás: Medipress
2013. 08. 30.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés