A mai felgyorsult világban, az állandóan változó környezet és a munkahelyi kihívások hatására a legtöbb ember folyamatos stressznek van kitéve, ami az alvására is befolyással van. A jelenleg forgalomban levő altatók a stresszt nem képesek megszűntetni, csupán elbódítják az embert, amellett pedig számos kellemetlen mellékhatással bírnak. Az alvásmegvonás azonban azért is ártalmas, mert megnöveli az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek, a depresszió, a szorongás, illetve a mániákus viselkedés kockázatát. A Tsukuba Egyetem szakemberei Mahesh K. Kaushik és Yoshihiro Urade vezetésével azt találták, hogy az oktakozanol képes csökkenteni a stresszt, és ezáltal az alvásminőséget is helyreállítja. Az oktakozanol számos élelmiszerben megtalálható, többek között a cukornádban, a rizskorpában, a búzacsíraolajban vagy a méhviaszban. Kivonata a polikozanol, melyet az oktakozanolhoz hasonlóan a gyógyászatban már hosszú ideje használnak.
Ez történik, ha nem iszunk eleget> > >
A mostani vizsgálat során enyhén stresszes állapotba hozott egereken kísérletezték ki az oktakozanol hatását, és azt tapasztalták, hogy a rágcsálók vérplazmájában csökkent a kortikoszteron szintje, ami a stressz mértékének egyik mutatója. A tudósok hangsúlyozták, hogy az alvásminőség javulása az oktakozanol hatására csak a stresszes egereknél mutatkozott meg, vagyis ez az összetevő azokon segíthet, akik a stressz miatt küzdenek álmatlansággal, nekik azonban nagy segítség lehet, ráadásul, mivel természetes dologról van szó, mellékhatásokkal sem kell számolni.
Szappannal hajat mosni a dús hajért>>>
Kaushik hozzátette, hogy a jövőben még további kutatásokra készülnek azzal kapcsolatban, hogy kiderítsék, pontosan melyik agyterületre hat az oktakozanol, illetve, hogy milyen mechanizmusok révén képes a stressz csökkentésére.