„Az extrém bánat érzése kiválthat szívrohamot – magyarázta Dr. Murray Mittleman, a bostoni Harvard Egyetem Orvosi Karának kutatója, a Beth Israel Kórház Kardiovaszkuláris Kutatóközpontjának igazgatója. – Az emelkedett kockázat akár egy hónapig vagy annál hosszabb ideig is fennállhat.”
Közel 2000 szívrohamon átesett beteg adatai alapján kiderült, hogy mások halála aznap 21 százalékkal emeli a szívroham esélyét, és még hat héttel később is jelentősen magasabb a kockázat. Korábbi kutatások azt is kimutatták, hogy a gyászoló özvegyek között a házastársuk halálát követő egy hónapban 53 százalék a stroke vagy egyéb szívbetegség esélye.
A szakértő szerint a gyász olyan stresszes szorongó érzést vált ki, ami a szívre nézve káros folyamatokat indít el. „Mindez fiziológiai válaszként a szívfrekvencia és a vérnyomás növekedéséhez vezethet, valamint a vér is kissé besűrűsödhet, ami mind növeli a szívinfarktus kockázatát” – fűzte hozzá Mittleman.
Ráadásul amikor valaki elveszti szerettét, gyakran figyelmen kívül hagyja a saját szükségleteit, kevésbé törődik magával, és például a gyógyszereit sem szedi be. A szakértő szerint nagyon fontos, hogy a tüneteket komolyan vegyük és odafigyeljünk rájuk: jelentkezhet mellkasi vagy hasi fájdalom, légszomj, hányinger, ájulás-vagy hirtelen hidegrázás érzése.
A tanulmány részletei a Circulation folyóirat online kiadásában olvashatók.