Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Vigyázat a melegben a gyógyszerekkel!

Idős korban különösen óvakodni kell a kánikulától, hiszen a nyári meleg hatására könnyen kialakulhat hőkimerülés, hőguta, görcsök, akár még agyérkatasztrófa is – figyelmeztet az amerikai Nemzeti Öregedés Intézet. Mindezek előfordulását több rizikótényező is fokozhatja.

Nem elég azonban a meleget kerülni, vannak tényezők, melyek tovább fokozhatják a meleg miatt kialakuló betegségek valószínűségét:

• korral járó bőrelváltozások (gyenge bőrkeringés, elégtelen verejtékmirigyek);
• szív-, tüdő- és vesebetegségek, más, általános gyengeséget, vagy lázat okozó betegségek;
• magas vérnyomás, diétára kényszerítő betegségek (pl.: veszélyes a sószegény diéta);
• vízhajtók, nyugtatók, szorongásoldók és egyes szívre, illetve keringésre ható gyógyszerek csökkenthetik a verejtéktermelést;
• sok különböző gyógyszer szedése (ám a felírt gyógyszereket emiatt nem szabad abbahagyni);
• jelentős túlsúly, vagy alultápláltság;
• alkoholfogyasztás;
• kiszáradás.

Az életmód is befolyásolhatja a hő miatti betegségek kialakulását. Nem előnyös a forró lakónegyed, a meleg öltözet, a túlzsúfolt helyek látogatása, és fontos, hogy figyelembe vegyük az időjárási körülményeket. Az idős embereknek, különösen a rizikócsoportba tartozóknak, otthon kell maradniuk a forró és párás napokban. Ha magasak a levegő szennyezettségét mérő értékek, még jobban oda kell figyelni.

Akinek nincs otthon légkondicionálója, érdemes hűtött helyekre mennie, így például bevásárlóközpontokba, moziba, könyvtárba, vagy szociális szolgálatok által működtetett hűtőközpontokba. Lehetőleg családtagok, vagy barátok fuvarozzák ilyenkor az idős embereket.

Ha felmerül a meleg okozta betegség, azonnal el kell távolítani a beteget a napról, és hűvös, vagy légkondicionált helyiségben kell lefektetni. Folyadékpótlásra vizet, vagy gyümölcslevet ajánljunk, semmiképpen sem alkoholt, vagy koffeintartalmú italt. Célszerű egy hűvös fürdőt venni, vagy legalább hideg vizes szivaccsal lemosni a beteget. Segíthet a csuklóra, nyakra tett hideg vizes borogatás, mivel ezeken a területeken a verőerek viszonylag közel futnak a felszínhez, és könnyen hűthetők.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/meleg_gyogyszer