Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Az álmatlanság leküzdhető!

Sok ember sokkal jobban alszik egy nyaralás közben, és azt kívánja, bárcsak mindig ilyen jól tudna pihenni. Egy német intézet szerint nem csak az segíthet a jobb alvásban, ha a hátunk mögött hagyjuk mindennapi gondjainkat. A megfelelő alvási szokások egész évre biztosíthatják nyugodt álmunkat.

A gyógyszerek csak rövidtávon segítenek, de a német Egészségügyi Minőség- és Hatékonyságkutató Intézet adatai szerint a relaxációs technikák nagy segítséget jelentenek az éjszakai pihenésben. Az intézet arról is beszámolt, hogyan változnak alvási szokásaink életünk során, és hogy egy felnőtt embernek általában nincs szüksége napi 8 órai alvásra.

Egyre kevesebb altató

A fejlett országokban minden 5. ember küzd alvásproblémákkal élete valamelyik szakaszában. E kérdés feltárásához az intézet több, az alvással és az alvászavarokkal foglalkozó tudományos kutatás adatait elemezte.

Ennek során azt találták, hogy manapság sokkal kevesebb altatót – akár növényi eredetű, akár receptre kapható – használnak például Németországban, mint korábban. Bár az olyan növényi alapú szereket, mint a valeriána, régóta ismeri a tudomány, a gyógyszerkísérletek szerint ezek hatékonysága korántsem meggyőző. „A receptre kapható altatók fontosak lehetnek bizonyos esetekben, de sok káros mellékhatásuk is van, és nem jelentnek hosszútávú megoldást. Az idős emberek esetében az altatók növelhetik az elesés veszélyét, valamint kölcsönhatásba léphetnek más gyógyszerekkel. Ezek a szerek nem oldják meg az olyan, háttérben meghúzódó problémákat, mint amilyen a depresszió vagy azok a körülmények, amelyek az álmatlan éjszakákat okozzák.” – figyelmeztet Peter Sawicki professzor, az intézet igazgatója.

A szokásokon múlik az éjszakai pihenés

Kísérletek bebizonyították, hogy sok ember hamarabb tudna elaludni, ha használná azokat a relaxációs technikákat, amelyek segítenek a “kikapcsolásban”. Emellett a kutatók azt is ajánlják: csak akkor menjünk lefeküdni, ha valóban fáradtak vagyunk, és aludni szeretnénk. Az olvasás vagy a TV-nézés nehezítheti az elalvást. Ha nem tudunk elaludni, inkább keljünk fel, és csináljunk valami mást, mint hogy az ágyban fekve csak arra koncentrálunk, mikor jön már az álom. Az is segíthet, ha minden nap azonos időben kelünk fel.

Ha valaki krónikus álmatlanságban szenved, nem ajánlatos napközben szundítania, mivel ez is nehezítheti az éjszakai elalvást. Ne igyunk koffein- vagy alkoholtartalmú italokat elalvás előtt, mivel ezek is megnehezítik az éjszakai pihenést.

Az intézet munkatársai azt is megvizsgálták, átlagosan hány óra alvásra van szükségünk naponta. Kiderült, ahogy öregszünk, egyre kevesebb alvásra van igényünk, és míg egy gyereknek vagy egy tinédzsernek napi 8 vagy több órát kell aludnia, 40 éves korukra az embereknek általában elég napi 7 óra alvás is.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/alvas_szokasok