Fogyókúrázóknak: Légkeveréses Halogén Főzőkészülék
A nagy választék ellenére is előfordulhat, hogy a boltban nem találunk olyan szaloncukrot, ami egyaránt illik a karácsonyfadíszekhez és még finom is. Ilyenkor kell bevetni konyhatündér-énünket meg az ízlésünknek megfelelő csomagolópapírt, és indulhat is a házi szaloncukorgyártás, az eredmény pedig ajándéknak sem utolsó.
Megfelelő felszerelés és rutin híján a saját készítésű szaloncukor valószínűleg nem lesz olyan szép, mint bolti társai, és tartósítószer híján nem is áll majd el hónapokig – bár erre valószínűleg nem is lesz szükség. Utóbbi persze előny is: biztosan csak olyan összetevők kerülnek bele, amit mi szeretnénk, és akár minden családtag megkaphatja a saját kedvencét.
Szaloncukor alaprecept
A szaloncukor alapanyaga eredetileg a fondant, egy sűrű cukormassza, amit kedvünk szerint ízesíthetünk. Az elkészítéséhez fél kg cukrot főzzünk össze 1,5 dl vízzel, míg hólyagos nem lesz. Hogy ne égjen oda, alkalmazzunk vízfürdőt: az edényt állítsuk bele egy nagyobb, vízzel megtöltött edénybe. (Ügyeljünk arra, hogy a víz ne fusson ki az alsó edényből, de a felső edény alját még bőven elérje.) A szirup állaga akkor megfelelő, ha egy pohár hideg vízbe cseppentve golyóvá áll össze. A tűzről levéve keverjünk hozzá egy kis citromlevet. Öntsük márványlapra vagy egy porcelántálba, és fa spatulával addig keverjük, amíg fényes fehér nem lesz.
------------------------------------------------------HIRDETÉS-------------------------------------------
Légkeveréses Halogén Főzőkészülék:
38 800 Ft HELYETT 15 990 Ft!
Akár zsír vagy olaj nélkül is süthetünk benne. Füst- és szagmentes!
Megnézem a légkeveréses halogén főzőkészüléket >> [1]--------------------------------------------------------------------------------------------------------------A masszát a márványlapra vagy egy hideg vízzel kiöblített tepsibe kb. 2 cm vastagon terítsük ki, és hagyjuk megszáradni, végül vízbe mártott éles késsel vágjuk a megfelelő méretre. Az utolsó előtti lépés a csokoládébevonat elkészítése: ehhez vízfürdőn olvasszunk fel jó minőségű étcsokoládét, és a szaloncukrokat fogpiszkálóra vagy villára tűzve mártsuk meg benne. A fogpiszkálónál fogva a szaloncukrokat szúrjuk egy hungarocell-darabba, vagy tegyük rácsra, és addig hagyjuk állni, míg a meg nem szárad. Végül csomagoljuk csomagolópapírba vagy selyempapírba.
A dióstól a kókuszosig
A szaloncukor alapjául szolgáló fondantba a készítés során számtalan ízesítőanyagot tehetünk: kakaót, olvasztott csokoládét, sűrűre főzött kávét, kókuszreszeléket, finomra darált mákot, pisztáciát, mogyorót, diót, mandulát, lekvárt, aszalt gyümölcsöket, mazsolát, vagy konyakban/rumban eltett meggyet, cseresznyét. Ha a cukormasszát túl keménynek találnánk, lágyíthatjuk egy kis hozzá kevert vajjal.
Marcipános szaloncukorA legegyszerűbben úgy készíthető, ha kész marcipánmasszából dolgozunk, de ha kihívásra vágyunk, készítsük ezt is saját magunk. Ha héjas mandulánk van, pár percre dobjuk forró vízbe, majd húzzuk le a barna héját, és töröljük szárazra a szemeket. Kávédarálóban vagy robotgépben daráljuk finomra, és keverjük el ugyanannyi porcukorral. Adjunk hozzá néhány csepp keserűmandula-aromát, és ha szükséges, egy kis vizet. A masszát addig gyúrjuk, amíg össze nem áll, majd nyújtsuk ki 2-3 cm vastagra és vágjuk fel kis hasábokra, vagy sodorjunk belőle kb. cm vastag rudakat, és azt daraboljuk fel; végül mártsuk csokoládéba. Ugyanúgy ízesíthetjük, mint a fondánt.