A Magyar Rákellenes Liga által szervezett Füstmentes gyermekkort! A ma gyermekei, a holnap világa! című rendezvényen Székely Tamás egészségügyi miniszter a felnőttek személyes példamutatásának fontosságát emelte ki, mondván, „ezzel tudunk a legtöbbet elérni”.
Rámutatott arra, hogy a gyógyítás terén sikerült eddig a legjelentősebb eredményeket elérni, ami érthető, hiszen a gyógyszerezés, a kezelés fejlett Magyarországon. Hangsúlyozta, hogy a megelőzésben kell előre lépni, mert így lehet érdemben csökkenteni a rákbetegségek előfordulását, illetve a rák-halálozást. Ezen a területen a szemléletformálás, a fiatalok számára mutatott egészséges életmód példája a kulcsmomentum, „hiszen így küszöbölhető ki leghatékonyabban, hogy a felnövekvő generációnál felnőtt korban fellépjenek a rákhoz vezető szenvedélybetegségek, az egészségtelen életmód, s hatékonyabban tudjanak ellenállni a káros környezeti hatásoknak”.
Simon Tamás professzor, a konferencia moderátora arról beszélt, hogy a rák világnapjának legfőbb üzenete: „ha egészségesen élsz, nem leszel rákos beteg”. Elmondta, hogy az egészségügyi világszervezet, a WHO felmérései szerint a rákbetegség már nem olyan súlyos sorscsapás, ahogy a köztudatban él, hiszen három lehetséges rákbeteg közül egy esetében meg lehet előzni a kórt, egyet meg lehet gyógyítani, a harmadik pedig sokkal tovább él közöttünk viszonylag jó életminőségben.
A Magyar Rákellenes Liga az idei évben az elsődleges prevenció témakörét előtérbe helyezve, kiemelten foglalkozik a betegség okával, a gyermekkori ártalmakkal – elhízás, mozgásszegény életmód, aktív és passzív dohányzás, napártalom – , amelyek felnőttkorban daganatos betegségekhez vezethetnek, hiszen a gyermekkorban rögzült szokások meghatározzák az emberek későbbi egészségi állapotát. Vasváry Artúrné, a liga elnöke kiemelte a rák időbeni felismerésének fontosságát, azt, hogy a kormány éppen ennek érdekében hirdette meg 2006-ban a Nemzeti Rákellenes Programot.
A világon évente 11-12 millió új rákos megbetegedést fedeznek fel, s több mint 7 millióan halnak meg emiatt. A statisztikai adatok szerint Magyarországon az összes haláleset egynegyedét okozzák a daganatos betegségek, a vezető daganatos halálok a tüdőrák [0], ezt követi a vastagbél- a végbélrák. Évente mintegy 70 ezer új daganatos megbetegedést diagnosztizálnak hazánkban, s 33-34 ezren halnak meg valamilyen rákos elváltozás következtében.