Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Nyugaton az idősek, keleten a fiatalok betegsége

Míg nyugaton a 2-es típusú cukorbaj az idősek betegsége, addig Ázsiában elsősorban a 20-59 évesek között "tarol" – hangsúlyozzák amerikai kutatók, akik 1980 és 2009 között megjelent tanulmányok százait elemezték.

A tanulmány szerint a diabetes mellitus napjainkban globális problémává vált: míg 2007-ben világszerte 240 millió cukorbeteget tartottak nyilván, 2025-re számuk 380 millióra emelkedik. A betegek 60 százaléka Ázsiában, a világ leggyorsabban gyarapodó kontinensén él majd; a kór a közepes és alacsony nemzeti jövedelemmel rendelkező államokat fogja leginkább sújtani.

A tanulmány egyik szerzője, Frank Hu, a Harvard Egyetem professzora megjegyzi, hogy a betegségnek súlyos szövődményei vannak. Mivel az egész szervezetben érelváltozásokat okoz, a betegek között gyakoribb a szívinfarktus, a stroke, valamint a veseelégtelenség. A szövődmények kezelése igen költséges, ezért az Ázsiában eszkalálódó járvány alááshatja az utóbbi években elért gazdasági fejlődés eredményeit.

A régiót sújtó "diabétesz-járvány" okai között egyaránt szerepelnek genetikai tényezők, dohányzás, urbanizáció és életmódváltás. A legijesztőbb adatok azonban a testtömeg-index (BMI) [0] növekedésével és a betegek életkorával kapcsolatosak.

A túlsúlyt már hosszú ideje a 2-es típusú diabétesz fő veszélyforrásának tartják Európában és Észak-Amerikában. Ám míg Ázsiában az elhízás sokkal ritkább jelenség, a gyors léptékű gazdasági növekedés kihatott a lakosság étrendjére és életmódjára – ennek következtében a derékbőségre is. A hastájékon lerakódó zsírszövetben pedig olyan vegyületek képződnek, amelyek a szervezet anyagcseréjét és az inzulin hasznosulását szabályozzák. Jóllehet az ázsiai lakosságnak alacsonyabb a testtömeg-indexe, a tanulmány szerzői mégis úgy vélik, hogy esetükben hasonló vagy akár magasabb is lehet a diabétesz elterjedtsége, mint Nyugaton.

Stephen Corbett, a Sydneyi Egyetem professzora utalt rá, hogy évezredeken keresztül mindennapos volt az éhezés Ázsiában. "Az európaiaknál 150-200 évig tartott a 'táplálkozási átmenet', amely Ázsiában az elmúlt 40-50 évben zajlott le" – hangsúlyozta.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/cukorbetegseg-azsia