Nem annyira közismert, hogy a toxikus sokk szindrómának számos kockázati tényezője létezik. Ilyenek a sebészeti metszések gyulladásai, a szülés illetve vetélés után fellépő fertőzések és számos kötőszöveti károsodás.
Dr. Kenny H. Chan, a Colorado Egyetem Orvosi Kara és a Denveri Gyermekkórház kutatója munkatársaival együtt összesen 76 gyermek orvosi adatait dolgozta fel. Az átlagosan tíz éves gyerekek valamennyien toxikus sokk szindrómában szenvedtek. Közülük 23-nál állították fel az akut vagy krónikus nátha és arcüreggyulladás diagnózisát is. A 23 gyermekből tízen kerültek intenzív osztályra – négyüknél kellett keringéstámogatást alkalmazni, hatuknál pedig műtétet végezni.
A kutatók szerint tehát a nátha, és arcüreggyulladás, illetve a toxikus sokk viszonylag gyakran függ össze – ebben az esetben 21 százalékban, ami nem kevés.
„Nagyon fontos, hogy az orvosok, különösen a gyermekintenzíves szakorvosok felismerjék, hogy a nátha és az arcüreggyulladás önmagában is okozhat toxikus sokk szindrómát – írják a szerzők. Amennyiben felmerül a toxikus sokk szindróma diagnózisa és nincs más ok, meg kell vizsgálni az arcüregeket. Ha a klinikai állapot megengedi, fül-orr-gégész konzulenst kell hívni, le kell oltani az arcüregeket és át kell mosni azokat.”