Milliók, többségében ágyhoz kötött idősek életét keserítik meg a tartósan fennálló, fájdalmas felfekvések, melyek ha egy időre be is gyógyulnak, rövidesen újra kisebesednek. A felfekvések oka a fekvés miatti tartós nyomás, a fekélyeké pedig a vérellátás zavara, ami például cukorbetegség miatt áll fenn.
Ennek a krónikus problémának a kezelésére Amihay Freeman, a tel-avivi egyetem mikrobiológia és biotechnológia professzora egy olyan egyedülálló eszközt fejlesztett ki, ami az elhalt szöveteket eltávolítja a sebből, és egyben a veszélyes baktériumoktól megvédi az érintett területet.
Az eszköz egy enzimalapú oldatot tartalmaz, ami folyamatosan mossa a sebet. Nem elhanyagolható előnye, hogy olcsó, így a probléma elterjedtsége miatt sok millió dollár megtakarítást jelenthet a jelenlegi kezelésekhez képest. Mivel a klinikai tesztelésen már átment, akár a jövő évtől elérhetővé válhat a betegek számára.
„Alapelgondolásunk egyszerű – fejti ki Professzor Freeman –, a seb folyamatos locsolásával szükségtelenné válik az elhalt szövetek időigényes és fájdalmas sebészi eltávolítása. Ráadásul a baktériumok sem tudnak megtelepedni az érintett területen”.
A folyadék egy olyan műanyag fedél alatt folyik, ami negatív nyomást hoz létre, ezáltal is gyorsítva, akár néhány hét alatt lehetővé téve a sebgyógyulást. Az eszköz alkalmazható lesz kórházakban, ápoló intézményekben, járóbeteg-ellátásban, de akár otthoni ápolásnál is.