Az in situ duktális karcinóma (DCIS) az emlő tejcsatornáinak falából kiinduló elváltozás, melynek hosszú távú túlélési aránya megközelíti a 100 százalékot. Egy amerikai szakértői csoport ezért most azt javasolta: ne ijesszék meg a nőket az elváltozás diagnózisakor a karcinóma megnevezéssel.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) több független szakértőt kért fel, hogy vizsgálják meg, miként tájékoztatják és kezelik a DCIS-el diagnosztizált nőket. Feltételezésük szerint az agresszív karcinóma megnevezés az állapot indokoltnál agresszívabb kezelését eredményezi.
Az emlőrák ezen állapotában a tejcsatornákban abnormális sejtek halmozódnak fel, de nem terjednek át az emlőben a környező szövetekre. Az 1980-as évek eleje óta, a mammográfia széleskörű elterjedésével a DCIS-el diagnosztizált nők száma hétszeresére nőtt.
A betegek többségénél műtéttel eltávolítják az érintett sejteket, melyet időnként sugárterápia is kísér, ezért kevés adat van arról, mekkora kockázatot jelentene, ha nem avatkoznának be azonnal az orvosok.
A szakértői csoport nem minden tagja ért egyet a névváltoztatási ajánlással, mert úgy vélik, a tejcsatorna megváltozott sejtjei rákmegelőző állapotot jelentenek, ennek megfelelően kell kezelni az állapotot.