Yossi Matias, a szervezet technikai igazgatója az új projekt bemutatásakor kifejtette, hogy a keresési modell gyors elemzéseket tesz lehetővé, ezzel segítséget nyújt a várható járványok leküzdésében.
A www.google.org/flutrends oldalon egyelőre kilenc európai uniós tagállamról – Ausztriáról, Belgiumról, Franciaországról, Németországról, Hollandiáról, Lengyelországról, Spanyolországról, Svédországról és Magyarországról – tölthetők le az adatok.
A Google tapasztalatai szerint szoros összefüggés a tényleges influenzás esetek gyakorisága és aközött, hogy hányan keresnek influenzával kapcsolatos témákra. A keresések adatait összegyűjtik és elemzik, majd az eredmények alapján következtetnek az influenzás esetek számára és a kialakuló irányzatokra.
Természetesen nem mindenki influenzás, aki rákeres az influenza szóra, de határozott minta figyelhető meg, ha valamennyi influenzával kapcsolatos keresést összesítik. A rendszer kidolgozói összevetették a keresési számokat a hagyományos influenzafigyelő rendszerekkel, és azt találták, hogy a lekérdezések pontosan az influenzás időszakokban szaporodnak meg. „Ha megszámoljuk, hogy milyen gyakran találkozunk a szóban forgó lekeresésekkel, akkor meg is tudjuk becsülni, hogy milyen mértékű az influenza előfordulása a világ egyes országaiban és régióiban” – olvasható a Google-honlapon. Az új típusú influenzáról nincsenek külön adatok.
A technikai igazgató szerint a folyamatosan kiépülő, figyelmeztető rendszer segíthet abban, hogy korábban kezdjék kezelni a betegségeket. Mint rámutatott, évente több millió influenzás eset fordul elő, a betegségben elhunytak száma több százezerre rúg.
A Google influenzatrendeket vizsgáló programját elsőként az Egyesült Államokban kezdték használni tavaly november óta. A modell európai bevezetése érdekében a Google a stockholmi központú Európai Betegség-megelőzési és Járványvédelmi Központtal (ECDC) dolgozott együtt.