„Pillanatnyilag többféle rákot ugyanazzal a terápiával kezelnek. A jövőben sokkal pontosabbak lehetünk azáltal, hogy célzottan a mutációk által kiváltott kóros folyamatokat kezeljük” – mondta Saeed Tavazoie molekuláris biológus, a kutatás vezetője.
A kutató és munkatársai egy olyan komputeres programot fejlesztettek ki, amely egyenként végigvizsgálja a tumorsejtekben lévő 20 ezer gén viselkedését.
Amikor egy gén aktív, bekapcsolt állapotban van, jelzésként is szolgáló fehérjéket aktivál, különböző működési útvonalakat létrehozva. A rákos sejtek gyakran abnormális módon működnek, a most létrehozott algoritmussal pedig ezeket a változásokat képesek észlelni és nyomon követni. Mindez azért fontos, mert a terápiás beavatkozás attól függően változhat, hogy mi minden „romlott el” a sejtben, azaz milyen természetű a rákos elváltozás.
A módszeres listázás úgy zajlik, hogy a program elemzi a tumorsejt teljes DNS-ét, szekvenálják a genetikai állományt, majd megállapítják, hogy mely szakaszok működnek a normálistól eltérően. A számítógépes elemzés rendszerbiológiai elvekre épül, figyelembe veszi, hogy az élő szervezetek alkotóelemei egymással elválaszthatatlan kölcsönhatásban működnek.