Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Agyi képalkotás mint hazugságvizsgáló

Egy kutatás alapján a jövőben talán lehetővé válhat, hogy a bűnügyek elkövetőinek azonosításakor az orvoslásban bevett vizsgálatot, funkciós mágneses rezonancia vizsgálatot (fMRI) alkalmazzanak kvázi hazugságvizsgálóként.

A Stanford Egyetem tudósai 16 önkéntest kértek meg, hogy tanulmányozzanak egy fényképes adatbázist. Ezek után egy sor olyan fényképet mutattak nekik, amelyek között voltak korábban már látottak, és újak is. A kutatók megkérték az önkénteseket, jelöljék meg azokat a képeket, amelyeket már láttak. Mindeközben MRI-vel figyelemmel kísérték az agyműködésüket.

Az agyműködési folyamatokat vizsgálva a kutatóknak sikerült azonosítaniuk azokat a működési mintázatokat, amelyek az egyes képek azonosításához köthetők, így csupán a vizsgálati adatokból meg tudták mondani, hogy az önkéntesek mikor ismertek fel egy korábban látott arcot.

A technológia azonban még nem tökéletes, a rendszer ugyanis nem tud különbséget tenni a valóban felismert és a csak ismerős arcok között. „A rendszer csak annyira jó, amennyire a vizsgált alany emlékezete – nyilatkozta Dr. Jesse Rissman, a kutatás vezetője. Ezen kívül elképzelhető, hogy a rendszer be lehet csapni, hiszen a mostani kutatás során csak őszinte válaszokat kértünk a résztvevőktől. A gyakorlati alkalmazás tehát még egyelőre messze van.”



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/hazugsagvizsgalo-fmri