Az, hogy miként definiáljuk a családot, több szempontból is jelentős. A homoszexuálisok házasságának klasszikus vitáján kívül a megfogalmazás kihatással lehet a jövedelemadó-bevallásokra, az örökbefogadási és nevelőszülői gyakorlatra, a munkavállalói juttatásokra, az örökösödési jogra és számos más kérdésre.
Brian Powell, az Indiana Egyetem szociológusa 2003 és 2010 között végzett három közvélemény-kutatásából kiderül, egyre többen tartják családnak a gyermekkel rendelkező homoszexuális párokat. 2003-ban a megkérdezettek 54 százaléka gondolkodott így, míg 2010-ben már 68 százalékra nőtt ez az arány. Powell szerint a változás összefügg azzal, hogy 2010-ben a válaszadók közül 10 százalékkal többen számoltak be arról, hogy meleg barátjuk vagy rokonuk van.
Ennek ellenére a homoszexuális párok társadalmi elismertségén még van mit javítani: a 2006-os adatok szerint a megkérdezettek 30 százaléka szerint a háziállatok beleférnek a család fogalmába, a meleg párok azonban nem.
Érdekes jelenség az is, ahogyan a házasságot nem kötött, egynemű párokról gondolkoznak: a legfrissebb felmérésben a válaszadók 83 százaléka családként tartotta számon az ilyen, gyermekes heteroszexuális párokat, de csak 40 százalék mondta azt, hogy a gyermektelen élettársak is ide tartoznak.
Bár az USA öt államában és Washingtonban engedélyezik a melegházasságot, a szövetségi kormány nem ismeri el azt. A népszámlálási hivatal meghatározása is a hagyományos vonalat követi, amely szerint „a család két vagy több emberből áll, akik egy fedél alatt élnek, és akiket vérségi, házassági vagy örökbefogadási kötelék kapcsol össze”.
Powell a rasszok közötti házasság fokozatos elfogadottá válásához hasonlította az amerikai közvélemény változását az azonos nemű szülők alapította családok kérdésében. „Reméljük, hogy nemsokára ezek a családok is széles körben elfogadottá válnak” – írta.