Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Kiderült, miért védettek egyesek a HIV-vírus ellen

A HIV-fertőzés egyeseknél extrém gyorsan zajlik, mások évtizedekig is jól vannak, és soha nincs szükségük kezelésre. Amerikai kutatók magyarázatot találtak arra, miért állnak ellen egyes emberek a HIV-vírusnak.

Átlagosan háromszáz HIV-fertőzött emberből egy immunrendszere képes elnyomni a vírust úgy, hogy számát egészen alacsony szinten tartja. Bruce Walker, a Harvard Egyetem és a Massachusettsi Általános Kórház munkatársa és kollégái közel ezer ilyen ember genetikai állományát vizsgálták meg, majd az eredményt összevetették 2600 további HIV-fertőzött ember genomjával. Utóbbiak nem tartoztak a vírusnak ellenállók szerencsés csoportjába.

A genetikai elemzés során a kutatók olyan eltéréseket kerestek a genetikai kódban, amelyek kapcsolatban állnak az immunrendszer HIV-vírus fölötti kontrolljával. Végül öt aminosavat azonosítottak a HLA-B jelű fehérjében – ez a fehérje az immunrendszert segíti abban, hogy elpusztítsa a vírussal megfertőződött sejteket.

A megtalált génváltozatok alapvető különbséget okozhatnak abban a folyamatban, ahogy a HLA-B sejtfelszíni fehérje az immunválasz részeként „bemutatja” az immunrendszernek a vírusból származó, és a fehérjéhez kötődő peptidmolekulákat.

Annak ismerete, hogy egyes emberekben miként épül fel hatékony immunválasz a vírussal való fertőződést követően, fontos lépése lehet egy hatékony vakcina kifejlesztésének is. Walker azonban óvatosságra intett e kérdésben, noha ígéretesnek nevezte az eredményt.

Az AIDS-világjárvány kezdete, az 1980-as évek eleje óta csaknem 60 millió ember fertőződött meg HIV-vírussal, 25 millióan pedig meghaltak következtében.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/hiv-virus-immunrendszer