A kutatók laboratóriumban 127 hibrid vírust készítettek a H1N1 és a H9N2 vírustörzsek génjeinek kombinálásával, amelyek közül nyolc törzs virulensebbnek bizonyult az egérkísérletekben, mint a két előd bármelyike.
A 2009-es világjárványt okozó (pandémiás) H1N1-vírus végül gyengébbnek bizonyult, mint amilyennek a kezdeti félelmek jelezték, a H9N2 vírustörzs által Kínában okozott korábbi humán fertőzések pedig nem voltak súlyosak. Mindazonáltal a szakértők úgy vélik, hogy a két törzs hibrid utódjait nem szabad félvállról venni. A nyolc vírustörzs súlyos tüdőgyulladást, ödémát és bevérzést okozott a fertőzött egerekben.
„A fő üzenet az: a H1N1 képes úgy kombinálódni a H9N2-vel, hogy újrarendeződjön, és az így létrejött vírusoknak nagyobb a patogenitásuk az egerekben, mint a szülői vírusoknak” – magyarázta Csinhua Liu kutatásvezető, a pekingi mezőgazdasági egyetem munkatársa.
A kutatók, akik tanulmánya az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben jelent meg, arra figyelmeztetnek: megvan a lehetősége annak, hogy új pandémiás influenzatörzsek alakuljanak ki a H9N2 madárinfluenza és H1N1/2009 influenzavírusok kombinálódásával.