Az Izinta Kereskedelmi Kft. által rendezett szimpózium70 résztvevője több mint 20 egészségügyi szolgáltató céget és mintegy 10 orvosi szakterületet képviselt. Szép számmal voltak jelen a hallgatók között magánorvosok, dietetikusok is. A kilenc előadás többsége elsősorban az előadók saját ételintolerancia-vizsgálatainak tapasztalatait ismertette a hallgatósággal több mint ezer beteg teszteredménye alapján.
A résztvevők áttekintést kaptak egy friss online felmérés adatai alapján a betegség magyarországi elterjedéséről. Talán nem meglepő módon az online kérdőívre válaszolók 87%-a nő volt, legnagyobb részben a 25 évnél idősebb aktív korosztályból. A felmérés eredményeit – a szemináriumon elhangzottak alapján – a napi gyakorlat is igazolja: a felnőttek körében lényegesen több női magánbeteg található.
A résztvevők – elsősorban saját, konkrét tapasztalataik alapján – egyetértettek abban, hogy a sokféle táplálék-specifikus immun-gammaglobulin (IgG) egy lépésben történő kimutatásán alapuló tesztek alkalmazása orvosi szempontból indokolt és hasznos. Az előadásokban több mint 400 gyermeken végzett ételintolerancia-vizsgálat eredménye alapján egyértelmű, hogy a vizsgálat kiemelt jelentőséggel bír e korosztály különböző panaszainak kezelésében. Az egyik előadáson elhangzottak szerint az étrendváltoztatás eredményeképpen a kis betegek 95%-nak állapota javult olyannyira, hogy 70%-uk teljesen panaszmentessé vált.
Az ételintolerancia kezelése során a megfelelő étrend alkalmazásával a legkedvezőbb esetben a tünetek nyom nélkül elmúlnak és a diéta megszüntetésével sem térnek vissza. Ez azonban meglehetősen ritka: az egyik előadásban elhangzott adatok szerint az elmúlt 1 éves időszakban a vizsgált betegek mindössze 3%-a volt ilyen szerencsés. A betegek csaknem 40%-ában a tünetek enyhülése vagy csak részleges, vagy csak egy bizonyos ideig tart, illetve néhány esetben nem történik változás az eredeti állapotban.
Mind az előadók, mind a vitában résztvevők egyetértettek abban, hogy – különösen a gyermekeknél – a teszt elvégzését, illetve a diéta összeállítását szakemberekre (orvos, táplálkozási szakember (dietetikus) kell bízni: a házilag elvégzett diagnózis és étrendváltoztatás esetenként nagyon jelentős egészségkárosodást okozhat!
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az ételintolerancia-terápia sikertelensége mögött szinte minden esetben diétahiba (az előírt étrend nem, vagy nem teljes körű) betartása áll. A helyes diéta összeállítását ugyanakkor nagyon megnehezíti, hogy az élelmiszeripar az élelmiszerek gyártása során a legváltozatosabb alapanyagokat alkalmazza adalékanyagként, töltőanyagként, állományjavítóként, ízfokozóként, vagy éppen a tápérték javítására. Emiatt a szakemberek egyöntetűen az tanácsolják, hogy az élelmiszer-intolerancia diagnózisát követően a diéta összeállításában hangsúlyos szerepet kapjon a dietetikus is.
A vita során minden hozzászóló egyetértett abban, hogy elengedhetetlen lenne, hogy a betegek a diéta megkezdését követően rendszeres kapcsolatban maradjanak orvosukkal és a dietetikussal mert ez a záloga az esetleges diétahibák kiküszöbölésének és ezáltal a tartós életminőség-javulásnak.