Amerikai kutatók beazonosították azokat a tényezőket, amelyek a genetikai alkattól függetlenül hozzájárulhatnak a hajhulláshoz a két nem esetében. A hajhullás kockázatát az alkoholfogyasztás és a dohányzás mindkét nem esetében növelheti, azonban a többi tényezőt tekintve férfiak és nők eltérően érintettek.
Dr. Bahman Guyuron, a Case Western Reserve Egyetem orvosi karának munkatársa szerint a nőknél a fejtetőn jelentkező hajhullás kialakulásának legerősebb kockázati tényezője a házastárs elvesztése miatti stressz – akár halálozás, akár válás az oka.
Guyuron és munkatársai 84 egypetéjű iker nő hormonszintjét, életmódját és hajszerkezetét mérték fel. Vizsgálataik szerint a halánték tájékán kialakuló hajhullás előfordulását növelte a dohányzás – minél régebb óta cigarettázik valaki, annál nagyobb mértékben –, és egyes bőrbetegségek, ugyanakkor a heti néhány alkoholos ital fogyasztása csökkentette. A fejtetőhöz közelebb eső területen történő hajvesztés a cukorbetegséggel, bőrbetegségekkel és dohányzással áll összefüggésben, a túlsúly és az elhízás viszont a hajhullás alacsonyabb esélyével.
A kutatók szerint a nőknél a hajhullást elősegítő tényezők közé sorolhatók még a szélsőséges alvási szokások, és a stresszes élethelyzetek, mint például a sok gyerek nevelése, vagy a házasodás. Védő hatásúnak pedig a kávéfogyasztás, a napfény elleni védelem (például kalap viselése), és a boldog házasság bizonyult.
Hasonló módon férfi ikerpárokat is megvizsgáltak a szakemberek. Náluk a dohányzás, a túl sok napozás vagy a korpásodás főleg a fej középvonalát érintő hajhullásra volt rossz hatással, míg a napfénynek való fokozott kitettség és a korábban előforduló rák a fejtetőn és oldalt kialakuló kopaszodásra. Az utóbbi kockázati tényezője még a testmozgás hiánya és a magas vérnyomás.