2-es típusú cukorbetegség akkor alakul ki, ha a szervezet azon képessége, hogy a különböző szervek cukorszintjét szabályozza, zavart szenved, és emiatt túl magas lesz a vércukorszint. Az érintett szervekben – például a májban és az izmokban – zsírtöbblet halmozódik fel.
A férfiaknál a nőkhöz képest aggasztóan nagyobb mértékben alakul ki a betegség. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a középkorú férfiaknál magasabb a rizikó, aminek az egyik lehetséges magyarázata az, hogy náluk már kisebb mértékű hízás is elég az állapot kialakulásához, mint a nőknél – idézte a BBC hírportálja Naveed Sattar professzort, a Glasgow Egyetem munkatársát.
A szakember által vezetett kutatásban közel 52 ezer skót férfi és 43 ezer nő adatait – például a testsúlyt és BMI-t (testtömegindex) – elemezték, akik mind cukorbetegek voltak. Az eredmények azt mutatták, hogy míg a férfiaknál átlagosan 31,83-as BMI esetén alakult ki a 2-es típusú cukorbetegség, addig a nőknél “csak” 31,83-as értéknél. A kutatók szerint mindez magyarázatot adhat arra, miért gyakoribb a betegség a férfiaknál a világ sok részén.
A jelenség oka az lehet, hogy a férfiak szervezetében a zsír inkább a májban és a derék körül tárolódik, ezek a zsírszövetek pedig veszélyesebbek a cukorbetegség szempontjából, mint a combok és a csípő területén lévők – márpedig a nőknél inkább itt halmozódik fel a felesleges zsír, ezért nekik többet kell hízniuk a betegség kialakulásához.