A HPV a mai napig a leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés az Egyesült Államokban, amely a genitális szemölcsöktől a méhnyakrákig különféle megbetegedéseket okozhat. A HPV-fertőzés a méhnyakrák fő kórokának számít. Korábbi kutatások azt mutatták, hogy a vírus elleni védőoltás nem előzi meg a betegség továbblépését a méhnyakrák-megelőző állapotba azokban a nőkben, akik a védőoltás beadásakor HPV-fertőzésben szenvednek.
A British Medical Journal legutóbbi számában megjelent kutatás azonban elsőként bizonyítja azt, hogy a HPV elleni védőoltás megakadályozza a későbbi méhnyakrák-elváltozásokat ezekben a nőkben, miután sikeresen kezelték őket jelenlegi betegségük ellen.
A kutatás során a Bécsi Orvostudományi Egyetem kutatói Dr. Elmar Joura vezetésével 1350 fiatal nő adatait vizsgálták 24 fejlett és fejlődő országban. A résztvevők két klinikai kísérletben vettek részt, melyek során HPV elleni oltóanyagot vagy inaktív placebót kaptak. A nőkben ezután szeméremtest- illetve hüvelyi elváltozásokat diagnosztizáltak, vagy méhnyakműtétre szorultak.
Az eredmények alapján kiderült, hogy a HPV-vakcinát kapott nőkben 46 százalékkal alacsonyabb volt a későbbi HPV-vel összefüggő elváltozás kockázata, mint a placebo csoportban. A kutatók azt is kimutatták, hogy az oltást kapott nőkben 65 százalékkal volt alacsonyabb a méhnyak rákmegelőző elváltozásainak és más súlyos rendellenességeinek kockázata, mint a placebót kapott nőkben.
A hüvelyi vagy szeméremtesti elváltozásokkal diagnosztizált nők körében a későbbi HPV-vel összefüggő rendellenességek kockázata körülbelül 35 százalékkal bizonyult alacsonyabbnak a HPV védőoltást kapott alanyokban, mint a placebo csoport tagjaiban.