Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Szívelégtelenség esetén is ígéretes az őssejtkezelés

Folynak a kutatások, hogyan alkalmazhatók az őssejtekkel a szívgyógyászat területén is. Amerikai kutatók az idős betegek szív-őssejtjeit „feljavítva” használják a szívelégtelenség kezelésére.

A kutatók módosított őssejtekkel igyekeztek kezelni idős szívbetegek károsodott és elöregedett szívét, és állításuk szerint egy napon új módszerekkel állhatnak elő a betegség terápiája kapcsán. - Mivel a szívelégtelenség általában az idősebbek problémája, szív-őssejtjeik már nem annyira egészségesek - magyarázta Sadia Mohsin, az egyik kutató, a San Diego Állami Egyetem Szív Intézetének ösztöndíjas munkatársa. - Módosítottuk a biopsziával kinyert őssejteket, javítottunk az állapotukon. Mintha visszapörgettük volna az idő kerekét.- A kutatás anyagát az Amerikai Szív Szövetség ülésén és a Journal of the American College of Cardiology című folyóiratban is közzétették. A betegek szervezetéből kinyert őssejteket a PIM-1 nevű protein segítségével alakították át, mely segíti a sejt túlélését és növekedését. A módosított őssejtek javítottak a szívizomsejtek jelátadásán és struktúráján, mégpedig úgy, hogy fokozták a telomeráz nevű enzim aktivitását, mely a kromoszómák végein elhelyezkedő kis „kupakok”, a sejtosztódásban szerepet játszó telomérek hosszát növeli meg. Az öregedés és a betegségek a telomérek lebomlása miatt következnek be.

Nem kétséges, hogy az őssejteket fel lehet használni a szívizomsejtek elöregedésének meggátlására - mondta el Mohsin. Habár a kísérleteket emberi szívizomsejtekkel végezték el, a munkálatok laboratóriumban zajlottak, és még csak a korai szakaszban tartanak. Egereken és sertéseken végzett tesztekből is az derült ki azonban, hogy a telomér meghosszabbítása által négy hét leforgása alatt új szívizom fejlődött ki. - Az elöregedett emberi szívizomsejtek átalakításával a sejt jobban képes regenerálódni, így tehát az őssejt-technika járható útnak tűnik. Ez egy különösen izgalmas eredmény. Jelenleg a szívbetegek számára csak gyógyszerek, szívátültetés, vagy a korlátozott sikereket jelentő őssejt-terápia áll rendelkezésre, de a PIM-1 átalakítás új utakat nyit meg - tette hozzá a kutató.

Egy szakértő szintén látott fantáziát a kísérletben. - Az őssejt-technológia hatására a test saját szívizom-helyreállító mechanizmusai hatékonyabbak lesznek - tette hozzá Dr. Hina Chaundry, a Mount Sinai Orvosi Egyetem kardiovaszkuláris regenerációs orvostani tanszékének igazgatója. A kutatás kritikus területe a PIM-1-hez hasonló faktorok felkutatása, melyek elősegítik a sejtosztódást és az eredeti szívizomsejtek túlélését.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/szivelegtelenseg_ossejtek