Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Az agyban van az öregedés titka

A hipotalamusz egy jelátjáróként működő része irányítja a test öregedési folyamatait. A jeladás módosítható, ezáltal lassítható az öregedés. Az itt termelődő hormon hasonló hatással bír, és egerekbe injekciózva növeli azok élettartamát.

Az emberiség évezredek óta kutatja az örök fiatalság titkát. A tudósok egy lépéssel közelebb kerültek a rejtély megoldásához. Egy friss kutatás szerint kizárólag az agy egy bizonyos része felel az öregedésért. A kutatók úgy gondolják, hogy a hipotalamusz, amely többek között az éhséget, a szomjúságot, a testhőmérsékletet és a fáradtságot is kontrollálja, a bölcsek köve is lehet egyben.„Eddig nem tudtuk, hogy az öregedés a test szöveteitől függetlenül, vagy pedig a szervezet által irányítva megy végbe. Tanulmányunkból világosan kiderül, hogy több aspektusból is a hipotalamusz felelős érte. Különösen izgalmas eredmény, hogy az érintett terület jeleinek módosításával lassítható az öregedés, legalábbis egerek esetében” – mondta Dongsheng Cai professzor, az egyesült államokbeli Albert Einstein Orvosi Egyetem munkatársa. „Az öregedés során gyulladásos változások mennek végbe a különböző szövetekben. A gyulladás több korfüggő betegséggel is szoros kapcsolatban áll, például a metabolikus szindrómával, a szív- és érrendszeri a problémákkal, az idegrendszeri kórképekkel és több rákfajtával is" – tette hozzá Cai professzor, aki kollégáival együtt rájött, hogy a hipotalamusz gyulladásos elváltozásai összefüggésbe hozhatóak a metabolikus szindrómával. Az agyi régió pontos szerepének meghatározására egy bizonyos fehérjevegyületre fókuszáltak, amely a gyulladásos folyamat középpontjában áll.

A friss tanulmányban Cai professzor kutatócsoportja leírja, hogy a hipotalamusz ezen fehérjével kapcsolatos jeladó részének stimulációja gyorsítja az öregedést az egereknél. „Izomerő és –mennyiségbeli csökkenés, bőrvékonyodás és tanulási képesség-hanyatlás következett be az állatoknál” – derül ki az értekezésből. A jeladó rész blokkolása ugyanakkor lassítja az öregedést, és ötödével növeli az élettartamot. Azt is sikerült kimutatni, hogy az aktiválás csökkenti a gonadotropin-termelő hormon (GnRH) szintjét. Ennek alacsony szintje az öregedéssel van összefüggésben. A GnRH idős egerekbe fecskendezve gátolta a hibás neurogenezist, tehát az idegsejtek nem megfelelő újratermelődését, ami az öregedés egyik jellemző folyamata.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/oregedes-agyban