A 934 ráktúlélő (90 százalékuk emlődaganat túlélő) és 155 egészséges személy részvételével készült vizsgálat első alkalommal hasonlította össze a két csoportot szabványos és validált kérdőívek felhasználásával az ausztrál King Edward Memorial Kórházban. A Green Climacteric Scale és a Fallowfield-féle Szexuális Aktivitás kérdőív segítségével a kutatók a hőhullámok gyakoriságát és intenzitását, az egyéb menopauzával kapcsolatos tüneteket, valamint a nemi működést értékelték.
Az eredmények alapján kiderült, hogy a ráktúlélők sokkal gyakoribb és súlyosabb hőhullámokat tapasztalnak. Arra is fény derült, hogy a ráktúlélők esetében a menopauzás tünetek sokkal tovább jelen vannak: esetükben ezek a tünetek még akár évekkel a rák diagnosztizálása után is jelentkezhetnek. Az elemzés ugyanakkor meglepetéssel is szolgált. Kiderült, hogy a ráktúlélőket kevésbé zavarják a pszichológiai és a fizikai tünetek, és jobb életminőségről számolnak be, mint az egészséges nők. Ráadásul a ráktúlélők a szexuális aktivitás és működés körülbelül ugyanolyan szintjéről számoltak be, mint a rákbetegségben nem szenvedő változókorú nők.
A tanulmány szerzői úgy vélik, hogy ezeket a meglepő eredményeket az magyarázhatja, hogy olyan nők válaszoltak a kérdőívekre, akik rákkezelésen eshettek át évekkel korábban. A ráktúlélők jobb érzelmi és szociális jóléte valószínűleg annak a fokozott szociális és pszichológiai támogatásnak köszönhető, amiben a ráktúlélők részesülnek. A szakértők ez alapján úgy vélik, nagyon fontos, hogy a változókorú nők, a ráktúlélőket is beleértve, hatékony kezelésekben részesülhessenek a hőhullámok és a szexuális zavarok ellen.