A European Journal of Personality szaklapban közzétett tanulmányból az derült ki, hogy a neurotikus személyiségjegyekkel rendelkező férfiaknak az előző generációkhoz képest kevesebb gyermekük van. A norvégiai Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemzési Intézet munkatársai Vegard Skirbekk vezetésével kérdőíves adatok és születési anyakönyvi kivonatok felhasználásával azt vizsgálták, milyen hatással van az egyén személyisége arra, hány gyermeke van. Az eredmények alapján az derült ki, hogy a kifelé forduló, nyílt férfiaknak általában több gyermekük van, a személyiségtesztek szerint lelkiismeretes nőknek viszont általában kevesebb gyermekük van, függetlenül attól, melyik generációhoz tartoznak.
A kutatók szerint az eredmények jelentős következményekkel járhatnak a populációdinamikára egy olyan korban, amikor a termékenységi arány a fejlett országok mindegyikében elmarad a népesség reprodukálásához szükséges aránytól. Skirbekk elmondta, hogy a személyiség hatásai is a csökkenő termékenységi arány hátterében álló tényezők közé tartoznak Európában. A populációs változások pedig fontos faktornak számítanak a fenntarthatóság, az éghajlat, az energia és az élelmiszerbiztonság jövendő változásainak előrejelzése szempontjából.
A kutatásból az derült ki, hogy az említett hatás csak az 1957 után született férfiakra vonatkozik. Skirbekk szerint az e férfiak termékenységét illető változásokat valószínűleg a gyermekvállalással kapcsolatos új normák magyarázhatják, például az, hogy a párok mostanában tovább várnak a gyermekvállalással, és hosszabb ideig „tesztelik” egymást, mielőtt rávennék magukat, hogy közösen családot alapítsanak.