A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint az „élettel való elégedettség” mutatója jelentősen csökkent 2007 és 2012 között például Görögországban és Spanyolországban. A kormányba vetett bizalom ugyancsak hanyatlott ez idő alatt. A szervezet munkatársai úgy vélik, hogy az eredmények megmutatják a válság mélyebb hatásait is. Akadnak azonban kivételek: az Egyesült Királyság boldogsági rátája egy százalékkal növekedett 2007 és 2012 között, amivel az OECD „legboldogabb ötödébe” került Ausztrália, Kanada, Dánia, Norvégia, Svédország, Svájc és Új-Zéland mellé. A briteknél ráadásul a kormányba vetett bizalom is nőtt, méghozzá 2007 és 2011 között 36 százalékról 47-re.
„A gazdasági világválságnak óriási hatása van az emberek jólétére. Sokkal mélyebb összefüggések mentén, mint a munkahelyek elvesztése vagy a bérek szintje. Még az általános közérzetet és a politikához való hozzáállást is képes befolyásolni” – nyilatkozta a 34 tagú szervezet. Görögországban drámaian, 20 százalékkal csökkent az elégedettségi ráta, Spanyolországban 12-vel, Olaszországban pedig 10-zel. A válságban kevésbé érintett országoknál ennél csekélyebb hatást lehetett megfigyelni. Németországban például 4 százalékkal boldogabbak lettek az emberek az említett időintervallumban.
A kormány munkájával szembeni elégedettség átlaga azonban 2006 óta nem volt ilyen alacsony az OECD országaiban: a lakosság összesen 40 százaléka szavaz bizalmat a saját kormányának. Az adatok egy 11 kategóriás kérdőívből származnak, amely a személyes biztonságot és a magánélet-munka egyensúlyt is vizsgálta. „Ezek az eredmények figyelmeztető jelleggel bírnak mindannyiunk számára” – összegezte Angel Gurria, a szervezet titkára.