Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Stresszes családban betegesebb a gyerek

A családon belül tapasztalható feszültség befolyásolhatja a csemeték immunrendszerének működését – állítják a svéd Jönköpingi és Linköpingi Egyetem szakértői a Journal of Immunology című szakfolyóiratban megjelent friss tanulmányukban.

Az immunrendszer feladata, hogy megvédje a szervezetet a vírusoktól és baktériumoktól. A szervezet ugyanakkor arra is képes, hogy kezelje a mindennapi stresszt – legalábbis az olyan típusú feszültséget, ami ideiglenes. Másfelől viszont egy embert próbáló helyzet, vagy pedig a hosszú távon fennálló stressz negatívan hathat az immunrendszerre. Ilyen típusú feszültség alakulhat ki, amikor egy családtag meghal, vagy amikor a felnőttek krízisen mennek keresztül.

A mostani eredmények alapján a magas stressz-szintű családokban nevelkedő gyermekek kortizolszintje magas, ami a feszültség biológiai mutatója. Ez alátámasztja az összefüggést, miszerint a stressz „átragad” a kicsikre. A vizsgálat alátámasztja azt is, hogy a magas stressz-szint rossz hatással van az immunrendszerre, tehát a szervezet kevesebb ellenállást mutat fokozott feszültség esetén. A védekezőképesség ehelyett olyan anyagokra is irányulhat a testen belül, amelyeket „békén kellene hagyni”, s ez már az autoimmun reakciókkal áll kapcsolatban.

A tanulmány elkészítéséhez olyan családokat vettek górcső alá, ahol ötéves gyermek nevelkedik. Az adatok a délkelet-svédországi gyerekeket összesítő kutatásból (ABIS) származtak. A szülők stresszre és nehézségekre irányuló kérdésekre válaszoltak, amelyek például a válásra vagy a munkanélküliségre is kitértek. A válaszok alapján a szakértők elkülöníthettek egy gyermekcsoportot, akiknél a családi helyzet szerint elképzelhető a magasabb stressz-szint, valamint egy olyat, akiknél feltehetően normális. A Jönköpingi Egyetem munkatársai további munkálatokat fognak végezni annak feltárására, hogy a magas stressz-szint milyen hatással van a testre – ezúttal fiatal felnőttek, elsősorban 18-22 évesek esetében. „Ők már maguk is beszámolhatnak a mindennapi negatív tapasztalataikról, valamint a gyermekkori problémákról” – összegezte Maria Faresjö professzor.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/stresszes-csalad