Az eredmények alapján összefüggés feltételezhető a légszennyezettség, a szívbetegség, a légzőszervi problémák és a rák között. Világszerte minden nyolcadik haláleset a légszennyezés számlájára írható, mellyel „ez a legjelentősebb környezeti egészségügyi kockázati tényező” a WHO jelentése alapján. A halálozások közül csaknem hatmillió Délkelet-Ázsiában és a Csendes-óceáni régió nyugati részén történt.
A világszervezet adatai szerint körülbelül 3,3 millióan haltak meg beltéri, s 2,6 millióan kültéri légszennyezettség miatt – elsősorban az említett vidékek alacsony és közepes jövedelmű országaiban. „A légszennyezés jelentette egészségügyi kockázat most már sokkal nagyobb, mint ahogy azt korábban feltételeztük, főleg a szívbetegség és a stroke tekintetében. Kevés kockázati tényező bír ennél nagyobb hatással manapság. A bizonyítékok azt mutatják, hogy sürgős beavatkozásra van szükség a mindannyiunk által szívott levegő megtisztítására” – fogalmazott Dr. Maria Neira, a WHO közegészségügyi szakértője. A szervezet hozzátette, hogy a légszennyezettség csökkentése több millió életet menthetne meg.
A levegő megtisztítása csökkentené a nem fertőző betegségek terjedését, illetve mérsékelné a kockázatot a nők és az olyan veszélyben forgó csoportok, mint a gyerekek és az idősek körében. A hátrányos helyzetű nők és gyerekek nagy árat fizetnek a levegőszennyezésért, hiszen sokkal több ideig szívják a füstöt a fatüzelés mellett – magyarázta Dr. Flavia Bustreo, női és gyermek-egészségügyi specialista.