A kutatók közel 8500 izraeli ember kávéfogyasztását vizsgálta, akik közül 5000 vastagbéldaganatban szenvedett, 3500 pedig nem szenvedett a betegségben. A kutatás résztvevői átlagosan napi közel két csésze kávét ittak. Az eredmények alapján összességében az derült ki, hogy a vastag- és végbéldaganat kialakulásának kockázata körülbelül 30 százalékkal alacsonyabb volt a kávéivók esetében, mint azokban, akik nem fogyasztottak kávét. A kutatók azt is kimutatták, hogy minél több kávét fogyasztott valaki, annál kisebb volt esetében a betegség kialakulásának valószínűsége. Bár egyelőre túl korai lenne a kávéfogyasztást a vastag- és végbélrák megelőzésére javasolni, a kutatás vezetője, Stephanie Stenzel, a Dél-Kaliforniai Egyetem Norris Általános Rákkutató Központjának munkatársa szerint a bizonyítékok ebbe az irányba mutatnak.
A napi egy csészénél kevesebb kávét fogyasztók hoz viszonyítva a napi egy-két csésze kávét ivó emberek esetében 22 százalékkal, a napi két-két és fél csésze kávét ivók esetében 44 százalékkal, a napi két és fél csészénél többet fogyasztókban pedig 59 százalékkal alacsonyabbnak mutatkozott a kolorektális daganat kialakulásának kockázata. Az eredmények akkor sem változtak, amikor a vastag- és végbéldaganatot befolyásoló más tényezőket, például az életkort, a nemet, a zöldségfogyasztást és a napi aszpirinszedést is számításba vették (néhány kutatás szerint az aszpirin szedése csökkentheti a vastagbéldaganat kockázatát).
A kutatók azt feltételezik, hogy a kávéivás azáltal csökkenti a vastag- és végbélrák kialakulásának kockázatát, hogy felgyorsítja az anyagok áthaladását a vastagbélen, így a szövet rövidebb ideig van kitéve a potenciálisan rákkeltő anyagok behatásának. Az is elképzelhető, hogy a kávéfogyasztás a bélbaktériumok összetételét befolyásolja, vagy hogy a kávé rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik.