Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Mi van a fürdővízben?

Mikor az idő jóra fordul, semmi sem kellemesebb, mint megmártózni egy hűs tóban, vagy szikrázóan kék vizű medencében. Azonban ilyenkor sem árt átgondolni, hogy milyen veszélyekkel járhat egy-egy kiadósabb fürdőzés.

A csábítóan hűs víz ugyanis baktériumok és paraziták élőhelye is lehet, ezek pedig könnyen megkeseríthetik az életünket. A szakértők épp emiatt azt ajánlják, hogy úszás közben lehetőleg ne nyeljünk vizet, még akkor se, ha klórozott medencében fürdünk. "A legnagyobb veszélyt a gyermekmedencék jelentik - nyilatkozta Dr. Christopher Ohl, a Wake Forest Baptista Egészségügyi Központ fertőző betegségekkel foglalkozó szakértője - A sekély meleg vízben ugyanis könnyen elszaporodnak a kórokozók, különösen azért, mert a gyerekek nagy része pelenkában fürdik, amiből könnyen székletdarabok kerülhetnek a medencébe." A szülők épp ezért jobban teszik, ha odafigyelnek arra, hogy gyerekekük semmiképp ne nyeljen vizet fürdés közben. Az emésztőrendszeri fertőzésen átesett gyerekek pedig jobban teszik, ha teljesen elkerülik a medencéket, nehogy másokat is megfertőzzenek.

A strandokon és más fürdőhelyeken található medencékben akár olyan veszélyes kórokozók is megtelepedhetnek, mint az E.coli, vagy a cryptosporidium és a giardia paraziták. Az utóbbiak különösen abban az esetben fordulnak elő, ha a medencében nincs megfelelő mennyiségű klór, vagy a víz pH értéke túl alacsony. Ezek a kórokozók hasmenést, hasi görcsöket, hányingert, hányást és kiszáradást válthatnak ki. Érdemes megjegyezni, hogy a klóros szagú víz sem jelenti minden esetben azt, hogy a medence tiszta és baktériummentes. "Sokan vannak, akik azt hiszik, hogy az erősen klórszagú medencék minden esetben tiszták - nyilatkozta Mary ostrowski, az Amerikai Kémiai Tanács munkatársa - Ez a jellegzetes szagot azonban általában nem a klór, hanem a klóros víz, a baktériumok, valamint a vizelet és a verejték keveréke adja. Az igazán tiszta klóros víznek nincs szaga." "A természetesen vizekben gyakran előfordul a leptospirosis nevű baktérium is, ami az emlősök vizeletéből származik - nyilatkozta Ohl - A leptospirosis-fertőzés általában láz, fejfájás és izomfájdalom képében jelentkezik, de szerencsére jól kezelhető."

A naegleria néven is ismert agyevő amőba szintén nagy veszélyt jelenthet. Ez a kórokozó a pangó meleg állóvizekben telepszik meg. A fertőzés elkerülésének érdekében száraz időben lehetőleg ne lábbal előre ugorjunk bele a vízbe, mivel így az orrüregünkbe juthat a víz, ahonnan az amőba már könnyedén utat talál az agyba.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/viznyeles