Szakértők szerint a mai társadalom fertőtlenítési kényszere hiperérzékennyé teszi az embereket a legártalmatlanabb allergénekkel szemben is, pedig ahhoz, hogy az immunrendszer minél korábban kialakuljon és megerősödjön, nélkülözhetetlen, hogy találkozzunk baktériumokkal. A Nature Medicine című lapban közzétett tanulmány szerzői a fentiek fényében egyenesen azt tanácsolják, hogy az újszülötteket olyan bakteriális kezelésnek kellene alávetni, mely során szándékosan juttatnának baktériumokat a szervezetükbe. Egereken végzett kísérletek már kimutatták, hogy az így kezelt rágcsálók ellenállóbbá váltak az asztmával, illetve az egyéb allergénekkel szemben. Amint azt a kutatást vezető dr. Benjamin Marsland, a svájci Lausanne Egyetem munkatársa kifejtette, a legfontosabb cél most az, hogy a rágcsálókon végzett kísérleteket emberekre is át tudják ültetni, hiszen az asztma világszere számtalan ember életét keseríti meg, és sokaknál a porra, az állatokra vagy a különféle pollenekre való allergia váltja ki a rohamot.
Még 2011-ben készült egy másik vizsgálat is, ahol 1400 gyereket kísértek figyelemmel, és megállapították, hogy azoknál, akik valamilyen betegségükre antibiotikumot kaptak, 70 százalékkal nagyobb arányban alakult ki asztmás megbetegedés, aminek a hátterében az állhat, hogy az antibiotikum a rossz baktériumok mellett a jókat is kiírtja a szervezetből. Korábban, amikor még nem voltak antibiotikumok, az immunrendszer sokkal jobban hozzá volt szokva a baktériumokhoz, a mai túlfertőtlenített világban azonban már a legkisebb, valójában teljesen ártalmatlan baktérium jelenlétére is riadót fúj a szervezetünk.
Robb Dunn, amerikai professzor szerint fontos lenne, hogy az emberi szervezet visszatérjen természetes állapotához, mert ezzel elkerülhető lenne, hogy évente több százan haljanak meg teljesen szükségtelenül az asztma következtében.