Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Vérzékenységet jelezhet egy gyakori kellemetlenség

Időközönként minden ember tapasztal bizonyos mértékű orr- vagy fogínyvérzést. Mindkettőnél számtalan ok húzódhat a hátterében, ám ha a vérzés túlzott mértékű, esetleg elhúzódó vagy gyakran jelentkezik, akkor vérzékenység is állhat a hátterében. A betegségről és annak szűréséről dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

A fogínyvérzés az egyik leggyakoribb mindennapi panaszok közé sorolható, így kevesen sejtenek mögötte betegséget, még akkor sem, ha túlzott méreteket ölt. Legyen szó fogmosásról, esetleg foghúzásról, a hosszan tartó, nagy mennyiségű vérzés gyakran vérzékenységre utal, amivel csak kevesen fordulnak szakorvoshoz. Éppen ezért sokszor csak hosszú idő múlva derül fény a betegségre - sőt, sok esetben felderítetlen is marad a probléma-, pedig fontos lenne, mivel vashiányos vérszegénységhez vezethet. A vérzékenység leggyakoribb formája a von Willebrand elnevezésű betegség. Lényege, hogy a von Willebrand nevű alvadási faktor hiányzik, vagy csökkent a működése. A von Willebrand faktor a véralvadásban játszik nagy szerepet, ugyanis a vérlemezkék és a VIII alvadási faktor működését segíti. Bár a leggyakoribb, mindkét nemben előforduló vérzékenységről van szó, szerencsére az esetek többségében enyhe - tudjuk meg Szélessy doktornőtől, a Trombózisközpont hematológusától.

Szűréssel diagnosztizálható

Amennyiben von Willebrand gyanúja áll fenn, úgynevezett PF100 nevű szűrőteszt alkalmazásával igazolhatjuk a gyanúnkat. Ehhez a vizsgálathoz kevés vért kell venni a pácienstől, majd egy speciális készülék azt méri, hogy egy cső mennyi idő alatt záródik el a vértől. Ezáltal kiderül, hogy a vérlemezkék normálisan működnek-e, és ha nem, akkor milyen mértékben csökkent a működésük. Ezt a vizsgálatot „záródási tesztnek is” nevezik. Az eredmény már a mintavétel napján elkészül, akár meg is lehet várni. Fontos tudni, hogy vérlemezkék működését sok gyógyszer és táplálék kiegészítő is gyengíti, ezért a vizsgálat előtt ezeket minimum 10 napig el kell hagyni. Ilyen többek között a reuma gyógyszerek, láz- és fájdalomcsillapítók, valamint jónéhány gyógynövény is, pl. a ginzeng, gingko, ligetszépe. Így tehát a vizsgálatkérés előtt közölje az orvossal az alkalmazott szerek nevét, és hozza magával a készítmény dobozában található tájékoztatót!- figyelmeztet dr. Szélessy Zsuzsanna.

Milyen gyakran érdemes megismételni a tesztet?

Újra jelentkező íny-vagy orrvérzés, erős menstruációs vérzés, bőralatti bevérzések a lehető leghamarabb el kell végeztetni tesztet a további szövődmények elkerülése céljából!

Enyhe vérlemezke funkciózavar esetén csak bizonyos orvosi beavatkozások előtt

Gyógyszerek, táplálékkiegészítők fogyasztása esetén negyedévente akkor is ellenőrizni kell, ha nincs vérzéses panasz

Új készítmény szedése esetén is feltétlenül végeztesse el a vizsgálatot és győződjön meg arról, hogy a vérlemezke működése nem csökkent-e le, annyira, hogy vérzéses szövődmény alakuljon ki nála.

Megfelelő kezeléssel karbantartható a probléma

Szerencsére megfelelő kezeléssel vérzékenység esetén megszabadulhat a kellemetlen tünetektől. Enyhe esetben véralvadást segítő gyógyszerekkel könnyen orvosolni lehet a problémát, ám súlyosabb formájában bizonyos szituációk esetén injekciót, esetleg von Willebrand alvadási faktort tartalmazó infúziót kell kapnia a paciensnek, hogy a mindennapi életben ne akadályozza a betegsége!



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/orr-iny-verzes