„A várandós nők gyakran kérdeznek a repülés, a könnyűbúvárkodás vagy a gyógyfürdők veszélyeiről, de sokan nem veszik figyelembe a közúti baleseteket, amelyek a legnagyobb veszélyt jelentik a terhesség alatt” – mondta a Canadian Medical Association Journal május 12-i számában megjelent tanulmány szerzője, Dr. Donald Redelmeier, a Torontói Egyetem orvosi karának kutatója.
A kutatás során több mint 500 ezer várandós nőt vizsgáltak a terhesség előtt, alatt és után. Mindegyik nőt öt évig követték nyomon, négy évig a szülés előtt, és egy évig a szülés után. A szakértők azt vizsgálták, vajon a terhesség jellemző állapotai, például a hányinger, a kimerültség, az álmatlanság és a zaklatottság, hozzájárul-e az autóvezetésben vétett hibákhoz, és okozzák-e a kórházi ellátást igénylő autóbalesetek kockázatának növekedését.
A terhesség előtti időszakban a résztvevők összesen 6 922 karambolt szenvedtek (átlagosan 177-et havonta). Ezzel szemben azok a nők, akik a terhesség második harmadában is vezettek, 727 autóbalesetet szenvedtek (havonta 252), ami 42 százalékos kockázatnövekedést mutat az alapvonali értékhez képest.
Ennek oka nem teljesen egyértelmű, de Redelmeier úgy véli, hogy a második harmadban a nőkben a biztonság hamis érzete alakul ki, amit gyakran az álmatlanság, hátfájdalom és általában hektikusabb életvitel is kísér. „Túl vannak az első harmad kockázatán, minden gondolatukat a születendő gyermekük foglalja le, és rohannak, hogy mindent elintézzenek a nagy nap előtt” – magyarázta a szakértő. „Mindez könnyen elvonja a figyelmüket a vezetésről.”