A vizsgálat során a gyerekeket arra fogják kérni, hogy telepítsenek egy alkalmazást a telefonjukra, amely a befutó hívások, sms-ek és az internethasználat időtartamát képes mérni, emellett valamennyiük agyi funkcióit is lemérik mind a 7., mind a 9. évfolyamon. Amint azt Paul Elliot professzor, az Imperial College munkatársa elmondta, azt már kimutatták korábbi vizsgálatok, hogy a mobiltelefonok használata rövidtávon nincs káros hatással a felnőttek agyára, ugyanakkor a hosszú távú hatásokat, valamint a gyerekekre kifejtett hatást eddig még nem vizsgálták meg.
A kutatás során elsősorban a kognitív funkciókra, például a memóriára és a figyelemre fognak összpontosítani a szakemberek, amelyek egészen a tizenéves kor végéig fejlődésben vannak. Ezek a funkciók befolyásolják azt, hogy miként gondolkodunk, hogyan hozzunk döntéseket, illetve, hogy mily módon dolgozzuk fel és hívjuk elő a kapott információkat. Mindez az intelligenciára és a tanulási képességekre is hatással van, így hát összességében az egész társadalomra is befolyással lehet.
Angliában ma a 11-12 évesek 70 százalékának van mobilja, a 14 éveseknél pedig ez az arány már 90 százalék. Az ország egészségpolitikusai azt tervezik javasolni, hogy 16 éves korig csak valóban szükséges esetekben használják a gyerekek a telefonjukat, és akkor is inkább kihangosítva beszéljenek, vagy csak szöveges üzeneteket küldjenek, illetve ha mégis muszáj beszélniük, akkor azt minél rövidebben tegyék. A részletek iránt érdeklődők a www.scampstudy.org internetes oldalon olvashatnak további információkat a témáról.