Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Jóllakva könnyebb elviselni az időeltolódást

Régóta ismert tény, hogy a fény befolyásolja a test belső óráját. A japán Yamaguchi Egyetem munkatársai most viszont kimutatták, hogy a táplálkozásnak is lehet ilyen hatása. A fokozott szénhidrát-terhelés hatására termelődő inzulin ugyanis hozzájárul a cirkadián ritmus alkalmazkodásához.

A repülés hajnala óta megszokott, hogy lelkiismeret-furdalást ébreszt az utasokban az éjszaka közbeni falatozás érkezéskor. A szakértők viszont feloldozzák az érintetteket a bűntudat alól, hiszen bebizonyosodott: a bőséges szénhidrát-bevitel segít az úgynevezett jetlag-jelenség leküzdésében. A sült csemegék „turbó fokozatra” kapcsolják az inzulintermelést, tehát egy hagyományos angol reggeli a világ bármely pontján segít, hogy a szervezet belső órája kiheverje a megváltozott körülményeket. Köztudott, hogy míg a sötétség álmosságot eredményez, a természetes fény elősegíti az ébrenlétet. A kutatók szerint azonban sejtjeink millió saját önálló alvásciklussal rendelkeznek, amelyek külön-külön alakítják ki az egész test cirkadián ritmusát.

Bebizonyították, hogy az inzulin „alaphelyzetbe állítja” az egyes sejtek alvásmintáit, és arra ösztönzi a szervezetet, hogy változtassa meg az elalvás kívánt idejét. A Cell Reports című szakfolyóiratban megjelent eredményekhez egereken vizsgálták meg az összefüggést, mégpedig úgy, hogy éjszakánként nagy adag ételt adtak nekik. A képalkotó diagnosztikai leletek szerint az állatok májában lévő inzulin – amely cukor és keményítő fogyasztásának hatására termelődik a hasnyálmirigyben – hatással volt a sejtek belső órájára. „Röviden szólva az inzulin segít abban, hogy a gyomor szinkronba kerüljön az étkezések új időpontjával” – fogalmazott Dr. Makoto Akashi, a vezető kutatók egyike. „Időeltolódás esetén érdemes tehát inzulinkiválasztást serkentő falatokat választani. Vacsorára akkor, ha későbbre szeretnénk állítani a cirkadián ritmusunkat, és reggelire, ha korábbra” – tette hozzá a szakértő, aki figyelmeztetett: mellékhatásokhoz vezethetne, ha az inzulint megpróbálnák a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használni.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/jetlag-jollakva