Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Az EU szabályozná a fényvédõ termékek feliratozását

Egyre többet tudunk a túlzásba vitt napozás káros hatásairól, egyre több fényvédõ terméket is vásárolunk, de azt talán sokkal kevésbé tudjuk, pontosan mit is veszünk le a boltok polcairól. Tisztában van ezzel az Európai Bizottság is, mely úgy gondolja, szabályozásra szorul a napvédõ termékek feliratozása, mivel a mostani gyakorlat szerint a naptejek csomagolása nem ad teljes körû tájékoztatás a termékek tulajdonságairól.


Az ibolyán túli (UV) napsugárzás két veszélyes típusa az UV-A és UV-B sugárzás. Elõbbi a bõr idõ elõtti öregedéséért és a bõrrák kialakulásáért, míg utóbbi a leégésért felelõs. A fényvédõ termékeken szereplõ legfontosabb információ általában az ún. fényvédõ faktor (SPF) számjelzése szokott lenni, ez azonban csak annyit tudat a vásárlóval, hogy a termék milyen védelmet biztosít az UV-B sugárzás, vagyis a leégés ellen.

Ugyan bizonyos termékek feltüntetik a termékek UVA sugárzás ellen biztosított védelmét, ennek mérésére nem létezik egységes vizsgálati és jelölési szabvány, a gyártók saját megjelöléseiket használják (pl. széles spektrumú védelem, megerõsített UV-A elleni védelem, stb.), tehát a különbözõ cégek termékeit a vásárló nem tudja összehasonlítani.

Az Európai Biztosság éppen ezért azt tervezi, hogy – a remények szerint 2007-tõl – egységesíti és szabályozza a napvédõ termékek feliratait. A tervek szerint egységes jelölést vezetnek be az UV-A elleni védelem jelölésére, a gyártóknak pedig részletes és érthetõ használati utasítást kell feltüntetniük a flakonokon – nem mindegy ugyanis, mennyi naptejet kenünk magunkra, mint hogy az sem, pótoljuke a vízben leázott krémet. Ezek mellett az EU számûzné az olyan feliratokat is, amelyek azt a benyomást keltik, hogy a termékek tökéletes védelmet biztosítanak a káros napsugárzás ellen – ez ugyanis nem igaz.

Markos Kyprianou, az EU egészségügyi és fogyasztóvédelmi fõbiztosa szerint a fogyasztóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy egy napvédõ termék sem biztosít 100%-os védelmet a káros napsugárzással szemben, és az elégtelen napvédelem számos olyan egészségügyi kockázattal jár, mint például a bõrrák kialakulása.

Csak a fényvédõ krémekre nem bízhatjuk magunkat és bõrünk épségét, éppen ezért nem árt betartani néhány szabályt, ha nyáron a napra merészkedünk: Kerüljük a tartós napozást azokban az órákban, amikor a legerõsebb a napfény; viseljünk megfelelõ védelmet nyújtó ruházatot, kalapot és napszemüveget; csecsemõket és kisgyermekeket pedig egyáltalán ne tegyünk ki közvetlen napsugárzásnak.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/themes/health/uv_sugarzas.htm