2012-ben 172 külföldi vetett véget az életének Svájcban, ahol az eutanáziára vonatkozó szabályok kivételesen megengedőek. 2009-ben ez a szám csak 86 volt. Az öngyilkosok kétharmadát a Németországból és Nagy-Britanniából érkezett külföldiek tették ki. Az asszisztált öngyilkosság a '40-es évek óta legális Svájcban, de csak abban az esetben, ha a segítőnek nem áll közvetlenül érdekében az öngyilkos halála.
A 'kegyes halál' néven is ismert eutanázia Hollandiában, Luxemburgban, Belgiumban és némely USA-beli államban is megengedett, de számtalan más országban illegális, ez pedig arra készteti a halálos betegeket, hogy olyan külföldi országokba utazzanak, ahol anélkül vethetnek véget életüknek, hogy tartaniuk kéne tőle, hogy orvosukat vagy szeretteiket később felelősségre vonják.
A brit és francia bíróságoknak, valamint az Emberi Jogok Európai Bíróságának az elmúlt hónapokban rengeteg nehézséget okozott az ehhez hasonló ügyek kezelése. A vizsgált esetek felében a páciensek bénulás, Parkinson-kór és szklerózis multiplex miatt döntöttek az asszisztált öngyilkosság mellett. A külföldi öngyilkosok számának ilyen mértékű növekedése heves vitákat váltott ki Svájcban is. 2011-ben a zürichi kanton szavazói azonban elutasították az asszisztált öngyilkosság és az 'öngyilkosság turizmus' tiltására vonatkozó tervezeteket. Egy évvel később aztán a svájci parlament is az asszisztált öngyilkossággal kapcsolatos szabályok szigorítása ellen szavazott. A mostani analízis során a kutatók 611 esetet vizsgáltak meg a 2008 és 2012 közti időszakból. Az adatok szerint ebben az időszakban összesen 31 országból érkeztek Svájcba a halálos betegek, akiknek az átlagéletkora 69 év körül alakult. A páciensek fele Németországból, 20 százalékuk pedig Nagy-Britanniából érkezett. Az első tízben szerepelt Franciaország és Olaszország is.