A Chicago Egyetem tudósai a Clostridia baktériumosztályban lévő baktérium segítségével győzték le a kísérleti egerek mogyoróallergiáját. A kutatók remélik, hogy a jövőben a baktériumokat tabletta formájában (vagy a hatást mesterséges szerekkel lemásolva gyógyszerként) adhatják majd az allergiával küzdőknek. A szervezetünkben minden egyes sejtre tíz baktérium jut. Manapság egyre többen gondolják úgy, hogy ez az emberi testben lévő mikrobiom hozzájárul az allergiás betegségek egyre nagyobb arányú elterjedéséhez.
A tudósok teljesen steril körülmények között felnevelt egereken végeztek kísérleteket, akiknek a bélrendszerében semmiféle baktérium nem volt. Ezek az állatok rendkívüli erős immunreakciókat adtak a földimogyoróra, ami emberek esetében is komoly gondokat okozhat. A kutatók ezek után megvizsgálták, hogy a különböző baktériumok milyen hatással vannak az állatok immunválaszaira. Az eredmények szerint egyedül a Clostridia osztályban lévő baktériumok (amelyek között a C. difficiléhez hasonló kórokozó baktériumok is megtalálhatók) segítettek az allergiás reakció megelőzésében. "Az allergéneknek először is be kell jutniuk a véráramba, a Clostridia baktériumok azonban megakadályozzák az allergének véráramba jutását - nyilatkozta Dr. Cathryn Nagler, a kutatás vezetője - A Clostridia baktériumok szoros kapcsolatban vannak a bélrendszer szöveteivel, és bár kicsit problémás a velük való munka, de elég stabilak ahhoz, hogy a jövőben esetleg tabletta formájában is elérhetőek legyen az allergiában szenvedők számára."
A tudósok alternatív megoldásként azt is vizsgálják, hogyan lehetne mesterséges szerekkel szimulálni a baktériumok hatását egyúttal remélik, hogy a baktériumokat az allergénekhez hozzászoktató deszenzitizációs terápiák során is alkalmazni lehet majd. Korábbi vizsgálatok bizonyították, hogy az emberi mikrobiom olyan problémák kialakulásában is szerepet játszik, mint az elhízás és az autizmus. Dr. Cathryn Nagler szerint egyáltalán nem meglepő, hogy ezeknek a baktériumoknak ekkora szerepük van az egészségi állapotunk alakulásában. "A mikrobiótánk velünk együtt fejlődött az évezredek során, de a ma embere az antibiotikumokkal, a zsírban gazdag étrenddel és a császármetszésekkel megbontotta azt az egyensúlyt, ami biztosította a mikrobiom egészséges működését."