Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

A jóga előnyei és hátrányai bipoláris zavar esetén

Jelen pillanatban senki sem tudja megmondani, jár-e valamilyen klinikai előnnyel a jóga bipoláris zavarban szenvedő betegeknél, a Journal of Psychiatric Practice szaklapban megjelent új kutatásból azonban az derül ki, hogy a megkérdezett betegek szerint a jóga nagy segítség lehet, ugyanakkor néha kockázattal is járhat.

„Nincs szakirodalom azzal kapcsolatban, milyen hatással van a hatha jóga a bipoláris zavarban szenvedő betegekre” – állítja a tanulmány vezető szerzője, Lisa Uebelacker, a Brown Egyetem Alpert Orvosi Karának munkatársa. A nyugati országokban elterjedt hatha jóga során a gyakorlók a különböző testhelyzeteket váltogatják, valamint légzőgyakorlatokat és meditációt folytatnak. A kutatók azzal az előfeltételezéssel kezdtek bele a több mint 70 személy részvételével készített internetes felmérésbe, hogy a jóga előnyökkel jár a bipoláris zavarban szenvedő emberekre.  Arra a kérdésre, hogy „Véleménye szerint milyen hatással van a jóga az Ön életére?” a válaszadók döntő többsége pozitív választ adott, a résztvevők körülbelül 20 százaléka pedig azt állította, hogy a jóga megváltoztatta az életét. Egy beteg egyenesen azt állította, hogy megmentette az életét, mert a jóga nélkül talán már nem élne. Huszonkilenc válaszadó arról számolt be, hogy a jóga csökkentette bennük a szorongást, megnyugtatta őket, illetve egyéb érzelmi előnyökkel járt. Huszonhárom személy esetében a nyugalom kifejezett előnyként jelent meg a jóga a mániás tünetekre gyakorolt hatásait illetően. Többször ismétlődött az a vélemény is, hogy a jóga segít elvonni a figyelmet a depresszív gondolatoktól, és növeli a gondolatok tisztaságát.

A felmérés során ugyanakkor az is kiderült, hogy a jóga egyes bipoláris zavarban szenvedő betegek esetében problémás lehet, bár sokkal kevesebben számoltak be gondokról. Öt válaszadó vallotta azt, hogy a gyors vagy energikus légzéstől izgatottá váltak, egy személy pedig túlságosan nyugodt, szinte katatón állapotba került egy lassú, meditatív gyakorlat után. Az általános jógagyakorlókhoz hasonlóan tizenegy válaszadó hívta fel a figyelmet az esetleges fizikai sérülésekre vagy fájdalomra. Tovább négyen arról számoltak be, hogy időnként jógázás közben önkritikussá vagy frusztrálttá váltak saját teljesítményükkel kapcsolatban.

A felmérés a forró jógával kapcsolatban is aggályokat vetett fel, ami egybevág azokkal a korábbi eredményekkel, melyek szerint a bipoláris zavar kezelésére használt bizonyos gyógyszerek, köztük a lítium és az antipszichotikumok, esetleges hő-intoleranciát okozhatnak. A kutatók a későbbiekben egy nagyobb szabású kísérlet elvégzését tervezik a témában, amely statisztikailag elég meggyőző lehet a jóga előnyeinek és kockázatainak azonosításában.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/bipolaris-joga