Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Miért hisszük el az áltudományos információkat?

A nyilvánvaló tartalmú diagramok és képletek feltüntetésével hitelesebbé tehetők az áltudományos üzenetek – derül ki egy friss kutatásból.

A Public Understanding of Science című szakfolyóiratban megjelent eredmények alapján az evidens diagramok és képletek elhitetik a fogyasztókkal, hogy az adott termék hatékonyabb. „A tudományba vetett hit paradox módon odáig vezethet, hogy az emberek elhiszik, ami tudományosan megalapozottnak tűnik, ám nem mond sokat” – nyilatkozta a kutatást vezető Aner Tal, a Cornell Egyetem munkatársa. „Minden, ami tudományosnak tűnik, hihetőbbé varázsolja az információt, amivel dolgunk van” – tette hozzá a szakértő.

A kísérlet során bebizonyosodott, hogy amikor új információt nem tartalmazó diagram került egy gyógyszer betegtájékoztatójába, az emberek 96,6 százaléka vélekedett úgy, hogy hatékony készítményről van szó, a diagram nélküli változat 67,7 százalékos eredményével szemben. „Még a tudományban jártasak is hajlamosabbak bedőlni a tudományosnak látszó termékleírásnak. Sőt, minél nagyobb hitelt ad valaki a tudománynak, annál jobban meggyőzik a diagramok. Ez azt jelenti, hogy új gyógyszer, technológiai vívmány vagy bármilyen termék, illetve szolgáltatás vásárlása előtt érdemes magunknak feltenni a következő kérdéseket: honnan származik ez az információ? Mi az alapja? Ne hagyjuk, hogy a semmitmondó áltudományos dolgok megtévesszenek bennünket. Egy diagram olykor valóban csak egy diagram!” – összegezte Tal.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/alhirek-altud