Egy okostelefon nélküli nap sokak rémálma manapság, mivel többnyire azon keresztül tartjuk a kapcsolatot a családunkkal, a barátainkkal, és igazodunk el a mindennapi teendőink között. A legfrissebb kérdőíves vizsgálat alapján tízből hat ember huszonnégy órát sem bírna ki internet nélkül, s ugyanennyien éreznék magukat halálra ítélve a mobiljuktól távol.
A kutatást egy jótékonysági szervezet végezte, hogy felhívja a figyelmet a nyugati és a fejlődő országok igényei közötti különbségre. A megkérdezettek több mint harmada állította, hogy a reggeli kávé számára nélkülözhetetlen – számolt be róla a Traidcraft szervezet. A 16 és 24 év közöttiek kétharmada pedig az okostelefonját tartja a legfontosabbnak, csakúgy, mint a londoniak fele. A megkérdezett férfiak negyede viszont az autója nélkül nem tudna élni, míg a skótok fele forró zuhany nélkül nem élné túl. Mindeközben a fejlődő országok termelői, akik a világ élelmiszereinek 70 százalékát állítják elő, a szegénységben élők felét adják. Legtöbbjüknek alig van mit enni, családjuk alapvető egészségügyi ellátást sem kap, gyerekeik pedig nem tanulhatnak.
A jótékonysági szervezet bangladesi, indiai és észak-afrikai farmereket tanít új termelési technikákra és üzleti képességek fejlesztésére, hogy javulhasson az életszínvonaluk. Az ottaniak egyébként olyan létfontosságú eszközöket említettek, mint az elektromosság vagy az öntözőrendszer. „Bangladesben 28 millióan élnek mélyszegénységben. Olyan javakhoz nem férnek hozzá, melyek nálunk természetesnek számítanak” – ismertette Justine Greening, a Traidcraft munkatársa. A szervezet weboldalán pénzadományozásra is lehetőség van.