Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Egy reménnyel kevesebb: a kreatin nem segít a Parkinson-kórban

Ugyan a korábbi egérkísérletek felvetették, hogy a kreatin lassítja a betegség progresszióját, azonban a Rochesteri Egyetem munkatársai ezt nem igazolták.

A kreatin-monohidrát egy olyan aminosav, mely alapvető szereppel rendelkezik a sejtek energiatermelésében – ez a funkció viszont zavart szenved a Parkinson-betegek idegsejtjeiben. Korábbi egérkísérletek felvetették, hogy a kreatin-kezelés védőhatást gyakorol az idegsejtekre, így kedvező lehet Parkinson-kóros betegeknél. A Parkinson-betegség egy lassú és progresszív idegdegenerációs folyamat, melynek során a egyes mozgásformák kontrollja esik ki.

A Journal of the American Medical Association február 10-i számában bemutatott vizsgálatban mintegy 1700 olyan amerikai, illetve kanadai beteg vett részt, akiknél a Parkinson-kór diagnózisa öt éven belül született meg. A 2007 és 2010 között bevont alanyokat 2013-ig követték nyomon, és a kutatás arra világított rá, hogy a kreatin-készítményt szedő csoport tüneteinek súlyossága egyáltalán nem különbözött a placebo csoportétól. Vagyis a Dr. Karl Kieburtz és munkatársainak klinikai vizsgálata nem támasztotta alá a kreatin jótékony hatását. Statisztikai adatok szerint a Parkinson-kór világszerte mintegy 6 millió egyént érint.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/kreatin-nem-segit