Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Folyton a telefonját nézegeti? Lehet, hogy depressziós!

Azok, akik folyton a mobiljuk kijelzőjét lesik, a hangulatukon próbálnak vele javítani – állítják a texasi Baylor Egyetem munkatársai. A szakértők összefüggést tártak fel a telefonfüggőség és az érzelmi instabilitás között.

A mobiljukat letenni képtelen felhasználók hajlamosabbak a rossz hangulatra és a szélsőséges kilengésekre – derül ki a friss kutatásból. Az érintettek nem elég, hogy érzelmileg labilisabbak, még a mindennapi feladataikra is kevésbé tudnak koncentrálni. „A rosszkedvű embereknél nagyobb a telefonfüggőség esélye, mint az érzelmileg kiegyensúlyozottaknál” – olvasható a Personality and Individual Differences című szakfolyóiratban megjelent beszámolóban. „A szerfüggőségekhez hasonlóan tehát a mobilfüggőség is kedélyjavító ösztönzésből alakul ki. Az e-mailek szüntelen ellenőrzése, az üzenetküldés, a közösségi média használata és a weboldalak látogatása nyugtató és boldogító hatással bír azokra, akik ettől várnak feloldozást. Igaz, csak időlegesen” – fejtette ki a kutató.

A vizsgálat során 346 tizenkilenc és huszonnégy év közötti férfit és nőt vettek górcső alá, akiknek átlagéletkora 21 esztendő volt. Részletes kérdőív segítségével felmérték a résztvevők személyiségét, illetve telefonfüggőségének súlyosságát. Bebizonyosodott, hogy a csendesebb, introvertáltabb embereknél alacsonyabb a függőség kialakulásának kockázata, mint a nyitottabbaknál. „A félénk és szégyellős válaszadók kevésbé függtek a telefonjuktól” – tették hozzá a szerzők. Az intézmény másik, tavalyi kutatásából már megtudhattuk, hogy a hallgatók 60 százalékát felbőszítené, ha nem lenne nála a telefonja. A diákok naponta átlagosan 95 percet töltenek üzenetírással, 49 percet e-mailezéssel és 39 percet mobilos facebookozással. Volt, akinél az összidőtartam 10 órára is felszökött.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/mobildepi