A testünk nyugodt, de álmodás közben a szemünk folyamatosan körbejár. A kutatók régóta sejtik, hogy ez a vibrálás az elménkben látott álomképekre való reakció, mostanáig azonban senki sem tudta meggyőzően bizonyítani ezt az elméletet. A szakértőknek most sikerült kimutatniuk, hogy álmodás közben a szemünk és az agyunk hasonlóan reagál ahhoz, ahogyan ébrenlét közben reagálunk a különböző látott képekre.
A Nature Communications szaklapban megjelent tanulmány ritka betekintést enged az alvó elme egyes agysejtjeinek működésébe. A Kalifornia Egyetem Los Angeles-i fakultásának kutatói Dr. Itzhak Frie vezetésével elektródákat helyeztek mélyen az agyba 19 gyógyszerrezisztens epilepsziában szenvedő ember agyába. Az elektródák két hétig rögzítették a mediális temporális lebeny egyes idegsejtjeinek elektromos aktivitását. Ez az agyi terület szolgál hídként a vizuális észlelés és az emlékek között, lehetővé téve a kutatóknak a betegek álmainak „kihallgatását”. „Korábbi kutatásainkból az derült ki, hogy ezek az idegsejtek akkor aktiválódnak, amikor ismerős emberek és helyek képeit látjuk, vagy egyszerűen becsukjuk a szemünket, hogy elképzeljük illetve visszaemlékezzünk ezekre” – magyarázta Dr. Fried. Amikor azonban a szakértők megvizsgálták az elektródák által rögzített adatokat, felfedeztek valami váratlan dolgot az egyes agysejtek válaszaiban a REM alvási szakaszban. „A mediális temporális lebenyben lévő agysejtek az elektromos aktivitás hirtelen megugrását mutatták minden alkalommal, miután a betegek megmozdították a szemüket a REM alvási szakaszban” – mondta Dr. Fried. „Ez az elektromos minta nagyon hasonlít arra, mi akkor történik, amikor ébrenlétkor valami új dolgot látunk meg. Azt gyanítjuk, hogy a gyors szemmozgások azt a pillanatot jelzik, amikor az agy álmunkban egy új képet lát meg.”
Az eredmények arra utalnak, hogy a gyors szemmozgás rögzíti az álomképek pillanatfelvételeit, ami azt sugallja, hogy ugyanaz a mechanizmus, amely a tudatos vizuális tapasztalatainkról tájékoztatja az agyunkat, álmunkban is működik.