Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Egy új kütyüvel megelőzhető lesz az utazási rosszullét

A mozgás okozta rosszullét rendkívül kellemetlen érzés: az érintettek hányingert, szédülést vagy hideg verejtékezést tapasztalnak a ringatózó hajón, a kanyargó autóban vagy a hullámvasúton. A kutatók most egy olyan eszközzel álltak elő, amely megakadályozhatja ezeket a tüneteket, így bárki élvezheti a sétahajózást vagy a vidámparkot.

Brit kutatók a Neurology szakfolyóirat szeptember 4-i számában azt írják, hogy az eszköz hamarosan világszerte elérhetővé válhat. Kimutatták, hogy a fejbőrön alkalmazott gyenge áramütéssel távol tarthatók ezek a jellegzetes tünetek. Az áramütés meggátolja a belső fülből származó ellentmondásos jeleket, amelyek a mozgás okozta rosszullét kialakulásáért felelősek. A kutatók azt is hozzátették, hogy a néhány emberen elvégzett kezdeti kísérletek alapján úgy tűnik, hogy a módszerrel a hányinger is megelőzhető.

A gyenge elektromos áramot egy kisméretű eszközzel, vagy akár egy mobiltelefon fülhallgató kimenetén keresztül is le lehet adni. A kutatók abban bíznak, hogy a mozgás okozta rosszullét új kezelési módszere egy évtizeden belül forgalomba is kerülhet. A tanulmány vezető szerzője, Qadeer Arshad, az Imperial College London munkatársa elmondta, hogy a mozgás okozta rosszullét gyakori rendellenesség, amely bárkit érinthet. Tízből körülbelül három ember tapasztal jelentős tüneteket buszos utazások, hajózás vagy kisrepülőgépben való utazás közben. A mozgás okozta rosszullét pontos kóroka még mindig ismeretlen, de a kutatók azt gyanítják, akkor alakul ki, amikor a szem által látottak vagy a testünk által érzékelt dolgok nem tudnak tökéletesen összeilleni azokkal az egyensúlyi üzenetekkel, amelyeket az agy kapja a belső fültől.

Az Imperial College London munkatársai tehát azt vizsgálták, hogy megakadályozható-e a mozgás okozta rosszullét a belső fülből származó, ellentmondásos jelek gátlása révén. Kísérletükben 20 önkéntes fejére helyeztek elektródákat körülbelül 10 percre, Ezt követően egy motoros székbe ültették őket, amely forgással és dülöngéléssel utánozta azokat a mozgásokat, amelyektől az emberek gyakran rosszul lesznek a hajókon vagy a hullámvasúton. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a résztvevők, akik elektromos stimulációban részesültek, átlagosan 207 másodperccel később tapasztaltak enyhe hányingert, mint a „placebo” kezelésen átesettek. Ráadásul előbbiek gyorsabban fel is épültek a mozgás okozta rosszullétből.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/kutyu-utazasi