Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Nem minden kellemetlenségnek a klimax az oka!

A klimax a nők életének egy olyan szakasza, amikor a petefészkek hormontermelése lecsökken-megszűnik, ezért megszűnik a fogamzóképesség és elmarad a menstruáció. Elméletben az emberek tisztában vannak a jelenség mikéntjével, sokszor mégis olyan tüneteket tulajdonítanak neki, amikhez a menopauzának semmi köze.

A témában Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza van a segítségünkre.

Klimax

A változó kor a nők életének nagyjából az 50. éve körül következik be. Ez el is tolódhat, de valamivel előbb is jelentkezhet. Azonban abban az esetben, ha a negyvenes évek elején, esetleg a harmincas évek végén következik be, akkor korai menopauzáról beszélhetünk.
A klimax egy természetes folyamat Az átlagéletkor emelkedése miatt a hölgyek életük egyharmadát ebben az állapotban töltik. Ilyenkor a hormontermelés és a tüszőrepedés a petefészkekben megszűnik, a menstruáció leáll. Ténylegesen klimaxról akkor beszélhetünk, ha az utolsó vérzést követően 6-12 hónapig nem jelentkezik újabb. A köztes időszakban a vérzések előfordulhatnak, de nem rendszertelenül.
A klimax rossz hírét annak köszönheti, hogy a hormonháztartás felborulása egyes esetekben igen erőteljes, és kellemetlen tünetekkel jár együtt, mely erősen megnehezíti az érintett nők mindennapjait.

Tünetek

A klimax tünetei sajnos a legtöbb esetben jelentkeznek, de nem mindig azonos mértékben. A szerencsésebbek szinte észre sem veszik a változást, míg mások a kellemetlen tünetekkel évekig is kénytelenek együtt élni.

Kipirulás, elsősorban az arcon és a nyakon

Hőhullám

Kipirulás

Izzadás

Hízás

Hüvelyszárazság

Libidócsökkenés

Depresszió, lehangoltság, koncentrációs nehézség, ingerlékenység, alvászavar

Gyakori fejfájás

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza elmondta, hogy sokan természetes tünetnek veszik azt is, ha a vérzésük rendszertelenné válik, vagy az állaga megváltozik. A kimaradozó menzesz valóban természetes, de a köztes időben jelentkező vérzés, valamint a menzesz állagának változása nem az. Az ilyen történések hátterében igen sok probléma, sajnos akár daganatos megbetegedés is állhat.

Kezelés

Amennyiben rendszertelen a vérzés, vagy az állaga változik, úgy a változó korban is ugyan úgy fel kell keresni a szakorvost, aki a méhből vett kaparék szövettani vizsgálata után megkezdheti a szükséges (gyógyszeres, műtéti vagy egyéb) kezeléseket.
A klimax tünetei is enyhíthetőek, a megfelelő kivizsgálás után. Ebben is a szakorvos lehet a betegek segítségére, aki a gyógyszeres kezelésről, és annak mértékéről is dönthet, miáltal jelentősen javíthatja a menopauzás nők életminőségét.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/klimaxos-tunetek-nem-mind