Az áttörés azt jelenti, hogy a jövőben a saját bőrük egy apró darabjából „kitenyésztett” spermiumnak köszönhetően olyan gyermekeik lehetnek, akik genetikailag a sajátjuk. Körülbelül minden hetedik párnak vannak nehézségei a fogantatással, és bár a meddőséget hagyományosan női problémának tartják, valójában ugyanannyira a férfi hibája is lehet, mint a nőé. A mesterséges IVF megtermékenyítés pedig egyeseknek ugyan segítséget jelenthet, sok férfinak mégis azt mondják az orvosok, hogy nem lehet segíteni rajtuk. A spermium létrejötte a testen belül olyan bonyolult és hosszadalmas folyamat, hogy korábban úgy vélték, lehetetlen megismételni laboratóriumi körülmények között. Az utóbbi néhány évben volt néhány sikerrel kecsegtető próbálkozás, de a legújabb kínai kutatás tűnik a legígéretesebbnek.
Stresszes? Olvassa le arcáról, miért! [0]
A Nancsingi Orvostudományi Egyetem munkatársainak sikerült létrehozniuk laboratóriumban egér spermiumokat, ráadásul ezek felhasználásával megtermékenyítettek petesejteket, amelyekből egészséges utódok születtek, melyek később saját utódokat is nemzettek. A Cell Stem című szakfolyóiratban megjelent kutatáshoz a szakértők először embrionális őssejteket nyertek ki, majd vegyszerek, hormonok és here sejtek keverékével az őssejteket spermatidákká alakították át. A spermatidák kerek, a fejlődés korai stádiumában lévő ondósejtek, amelyek még nem rendelkeznek farokkal, de már képesek a petesejt megtermékenyítésére.
A kutatók azt tervezik, hogy hamarosan elkezdik a humán spermiumok létrehozását is hasonló eljárással, amely siker esetén egy évtizeden belül felhasználhatóvá válhat a termékenységi klinikákon. A kísérletben felhasznált őssejtek embriókból származtak, de ha a férfiak egy apró bőrszeletét használnák fel alapanyagnak az új ondósejt létrehozásához, a korábban meddő férfiaknak olyan gyermekeik lehetnek, akik genetikailag a sajátjuk.