Két szakember, Tyler Flaherty és Juyun Lim azt vizsgálta, hogy miként képesek az emberek szagokat megkülönböztetni egymástól a szájukon keresztül. Az érdekelte őket elsősorban, hogy a kor és a nem befolyásolja-e ezt a képességet. Maga az ún. retronazális szaglás akkor kerül képbe, amikor az ételt összerágjuk, és bizonyos molekulák felszabadulnak a folyamat során. Ezek aztán a szájban felszabadulva eljutnak az orr hátsó részéig, így az illat felismerésre kerül.
A Chemosensory Perception című szaklapban publikált kutatás során 102 egészséges, nemdohányzó, 18 és 72 év közötti felnőttet vizsgáltak.
Nehezen koncentrál? Nézze meg, milyen egyszerűen lehet fejleszteni a koncentrációs készséget! [1]
A szakembereket az érdekelte, hogy milyen intenzitással ismeri fel a két ízt (az édeset és a sósat), és a négy illatot (eper, vanília, csirke és szójaszósz). Ezután bizonyos kombinációkat is megízlelhettek, amelyek jól mennek egymáshoz: pl. az édes és a vanília, a sós és a csirke. Kiderült, hogy a résztvevők összességében könnyebben azonosítják az édes és sós ízeket, minthogy az ételhez kapcsolódó aromákat meg tudják fejteni. Érdekesség, hogy csupán a résztvevők 3 százaléka számára okozott nehézséget, hogy az édes és sós ízeket meg tudják különböztetni, míg 23 százalék nem igazán tudta megkülönböztetni a bemutatott illatokat egymástól. Úgy tűnik tehát, hogy az ízlelésben nincsenek jelentős különbségek, a szaglásban viszont igen. Fény derült arra is, hogy az időskori szaglás azért rosszabb, mert a szájon keresztül érzékelt szagok felismerésének képessége csökken, az ízlelés azonban általában nem változik. A vanília és szójaszósz ízét a fiatalabbak könnyebben felismerték, de jelentős különbség nem mutatkozott.