Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Hogyan csökkenthetjük a jet lag tüneteit?

Ha távoli országokba utazunk, akár több órás időeltolódással is számolnunk kell. Hogyan tehetjük könnyebbé az átállást, elkerülhetjük-e a jet lag tüneteként jelentkező erős fáradtságot, elalvási problémákat és fejfájást?

Felborul a belső óra

Ha más időzónába utazunk, a szervezet cirkadián ritmusa felborul, ez okozza a kellemetlen tüneteket – magyarázza dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus, a jóAlvás Központ főorvosa. A cirkadián ritmus tulajdonképpen szervezetünk belső órája, melyet egyaránt befolyásolnak belső tulajdonságok – a sejtjeinkben megtalálható gének – és külső hatások is, mint például a világosság, sötétség, mozgás, evés.

A jet lag tünetei

Az utazás szempontjából leginkább a nappal-éjjel változása okoz gondokat, sokan erős fejfájásról, álmatlanságról, idegességről, étvágytalanságról, koncentrációs problémákról, enyhe depresszióról is beszámolnak. Az átállás az idősebb szervezetet jobban megviseli, a gyerekek általában kevésbé érzékenyen reagálnak, náluk a tünetek is jóval enyhébbek.

A nyomáskülönbség is okozhatja

Szakértők szerint a jet lag megjelenésében az is szerepet játszhat, hogy a repülőgépeken alacsonyabb a légnyomás, az agyhoz így kevesebb oxigén jut. Ha az utas emellett még vérszegénységben, vagy szívbetegségben is szenved, akkor még erősebb jet lag tünetekre számíthat, csak úgy mint az, aki a repülőút alatt alkoholt fogyaszt. Ezektől a tünetektől azonban rövidebb utazások alatt nem kell tartani, csak kettő, de inkább három időzóna átrepülésénél jelentkeznek.

A gyors átállás és a melatonin segíthet?

- Kutatások szerint a jet lag kevésbé viseli meg a jó fizikai kondícióban lévő, edzett, kiegyensúlyozott étrendet folytató egyéneket.

- Mivel a meglévő krónikus betegségek súlyosbíthatják a jet lag tüneteit, ezért dr. Vida Zsuzsanna azt tanácsolja minden érintettnek, hogy ha tüdő-, szív- vagy cukorbetegségben szenved, akkor csak jól beállított gyógyszerekkel, tünetmentesen szálljon repülőre.

- A kevés folyadékfogyasztás önmagában is okozhat fejfájást, de a jet lag tüneteit is súlyosbítja. Mivel az alkohol és a koffein dehidratáló hatásúak, ezeket mértékkel fogyasszuk és mellette gondoskodjunk kellő mennyiségű ásványvíz ivásáról is!

- Tapasztalatok szerint a jet lag kivédhető, ha megérkezés után hamar felvesszük a helyiek életritmusát. Ezzel felpörgethetjük a szervezet belső óráját, hogy gyorsabban alkalmazkodjon az új környezethez.

- Utazás előtt érdemes beszerezni a patikából melatonin készítményt is. A melatonin a szervezetben természetes módon is előfordul, a tobozmirigy termeli az alvás ideje alatt – magyarázza dr. Vida Zsuzsanna. Fontos szerepe van az alvás-ébrenlét ritmusának meghatározásában, ezért ha tabletta formájában visszük be a szervezetbe, segítheti az átállást, az időeltolódás okozta alvászavar elkerülését.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/jetlagos-enyhit