A térdben több nyáktömlő is található
Testünk számos részén találhatók nyáktömlők, a csontos kiemelkedéseknél (pl. a könyöknél, vállnál, térdnél). Ezek a kis tasakszerű képletek, a csontok felszínének „kipárnázására” szolgálnak, illetve arra hivatottak, hogy az általuk termelt nyálkaréteg a súrlódó felületeket „beolajozza” és azok egymáson történő elcsúszását, mozgását biztosítsa. A bursák által nyújtott védelmi funkció a nagy mechanikus terhelésnek kitett testrészeken különösen fontos, ilyen terület például a térdízület is, ahol több bursa is található. „Általában nem is tudunk a nyáktömlők létezéséről, ám ha begyulladnak, igen intenzív fájdalmat tudnak kiváltani. A térd nyáktömlő gyulladásánál a leggyakrabban érintett a térdkalács előtt elhelyezkedő prepatellaris bursa” - mondja Dr. Arnold.
A plüssmaci, ahogy még nem ismered - wow élmény! [0]> > > [0]
Mitől gyulladhatnak be a nyáktömlők?
Nyáktömlő gyulladás (bursitis) általában túlerőltetés esetén jelentkezik. Gyakran érinti azokat, akik rendszeresen térdelnek. (Pl. takarítónők, padlóburkolók). A tartós mechanikai nyomás hatására ilyen esetben, folyadék szaporodik fel a tömlőben, mely akár be is vérezhet. Kialakulhat lassan, fokozatosan, de az is elképzelhető, hogy valamilyen hirtelen behatás, trauma okozza a problémát. Előfordulhat az is, hogy a bursitis valamilyen bakteriális fertőzés nyomán jön létre, vagy gyulladásos reumás megbetegedés, illetve köszvény váltja ki.
A térd nyáktömlő-gyulladásának tünetei
• térdfájdalom
• duzzanat, közvetlenül a térd alatt
• a térd meleg tapintású, vörös színű
• mozgáskorlátozottság
• a bursa felett nyomásérzékenység
• folyadékszaporulat, bevérzés
Paleo, perui, pompás: csokiújdonság! > > > [0]
A bursitis kezelése
A panaszos térdet kímélni, pihentetni kell, mentesíteni kell a rá nehezedő nyomástól és a megerőltetéstől. Gyors segítségként, a fájdalom csökkentésére, alkalmazhatunk hűtő borogatást, illetve a patikában kapható gyulladás gátló géleket, krémeket, növényi kivonatokból készülő pakolásokat, nem-szteroidgyulladás csökkentő, szájon át alkalmazható fájdalomcsillapítókat. (pl. ibuprofen, diclofenac). Ezek használatánál azonban azt figyelembe kell venni, hogy hatásuk csak rövid távú és kizárólag a tüneteket csillapítják, az okokat nem kezelik, pedig mint minden esetben, a nyáktömlő gyulladásánál is ez a legfontosabb feladat. Arról sem szabad elfelejtkezni, hogy egyes szájon át szedhető fájdalomcsillapítók a gyomor nyálkahártyáját is irritálhatják, ezért hosszan tartó, rendszeres szedésük ellenjavallt. A nyáktömlő gyulladás, hosszú távon sikeresen kezelhető aktív fájdalomcsillapítással, amely gyors és hatékony megoldást nyújt a fájdalomcsillapításban, a gyulladáscsökkentésében, ezáltal a mozgáskorlátozottság megszüntetésében. „A hatóanyagot, amely kizárólag természetes alapanyagokból áll és nem tartalmaz szteroidot, a fájdalmas terület köré fecskendezzük, így az rögtön a probléma gyökeréhez jut el. A pácienseim, már néhány kezelés után, a panaszaik jelentős csökkenéséről számolnak be” – osztja meg tapasztalatait Dr. Arnold.